Bár október 8-án megalakult Rétságon az új önkormányzat, még mindig nincs alpolgármestere a városnak. Mezőfi Zoltán polgármester ugyan Jávorka Jánost választotta erre a pozícióra, azonban javaslatát megvétózta a testületben a négytagú ellenzéki Fidesz-többség.
A történet némiképp hasonlít a budapesti fejleményekhez. Ott sem léptek még munkába az alpolgármesterek, de a főpolgármester nem is jelölt senkit, mondván amúgy is patthelyzet alakult ki a közgyűlésben, és nem tudta volna egyből keresztülvinni az akaratát.
Ez a helyzet Rétságon is. Mezőfi Zoltán polgármester ugyanis eddigi helyettesét, Jávorka Jánost szerette volna látni újra az alpolgármesteri székben, ám ez nem mindenkinek tetszik. Főként nem a Fidesz-KDNP ellenzéki sorokban ülő négy képviselőjének, akik alkalmasabbnak találnák a júniusi választásokon polgármesterjelöltként induló, ám ott elbukó Bakó Mónikát. Így aztán hiába volt minden erőfeszítés, első körben 4:3 arányban nem ment át a javaslat.
Ilyenkor a törvény értelmében az alakuló ülést követő első „rendes” tanácskozáson kell megválasztani az alpolgármester személyét, ha ez nem sikerül, legvégsőbb esetben a vármegyei kormányhivatal vezetője, azaz dr. Szabó Sándor főispán dönt saját hatáskörben a kérdésben.
Öt éve kísértetiesen hasonló módon alakult a kép, azzal a különbséggel, hogy eredetileg akkor sem választották meg Jávorka Jánost alpolgármesternek, ám közbejött a COVID-járvány, a várost rendeletileg irányította tovább a polgármester, így nem kellett testületi hozzájárulás a kinevezéshez.
A rétsági városházáról származó értesüléseink szerint Mezőfi Zoltán továbbra is ragaszkodik Jávorka János személyéhez. Indoklása szerint a nyugalmazott honvéd ezredes nagymértékben élvezi a lakosság általános közbizalmát, hiszen a tavaszi választásokon a képviselők közül ő kapta a legtöbb szavazatot, és komoly tapasztalatokkal rendelkezik mind az alpolgármesteri munkában, mind a városüzemeltetési feladatok terén. Nem utolsó sorban pedig az alpolgármesteri megbízatás bizalmi állásnak számít, azaz egyáltalán nem mindegy, hogy a polgármester akadályoztatása esetén ki és mekkora felhatalmazási háttérrel veszi át a munkát. Márpedig, ha ez a személy az ellenzéki oldalról érkezik, egyáltalán nem garantált ez a bizalom.
A polgármester érvei külső szemmel cáfolhatatlannak tűnnek, ám feltehetően még hosszú ideig eltarthat a huzavona, a fideszes ellenzék kekeckedése, és késhet a végleges megállapodás. Bár ki tudja, lehet, hogy az önkormányzati malmok gyorsabban őrölnek majd, mint ahogy várjuk.