Lassan egy hónapja, hogy letette polgármesteri esküjét a romhányi önkormányzat új vezetője, Turi Tímea. Meggyőződése szerint a kiterjedt helyi intézményrendszer zökkenőmentes működtetése mellett fontos feladat a község térségi kapcsolatainak további szélesítése. Terveiről, elképzeléseiről, ötleteiről beszélgettünk a hivatali irodájában.
*Hogyan zajlott le a váltás Romhányban?
*Teljesen nyugodt hangulatban. Október 7-én tartottuk a képviselő-testület alakuló ülését, amelyen visszatérve a régi gyakorlathoz, Rottek Kornél személyében a legtöbb egyéni szavazatot gyűjtött tagot választottuk meg egyhangúan alpolgármesternek.
*Akadnak-e az előző önkormányzattól áthúzódó feladatok?
*Mindössze egyetlen befejezetlen „ügyünk” maradt, ez a Rákóczi-szabadságharc turulos emlékművének és környezetének rendbetétele, ami nyertes pályázatból valósul meg. Most várjuk a kivitelező nyilatkozatát, hogy mikor kezdődnek a tényleges munkálatok. Az biztos, hogy a java része ezeknek mindenképpen áttevődik a következő esztendőre, hiszen például a tereprendezést, vagy a virágosítást nem lehet őszi-téli hideg időben elvégezni. Bízunk benne, hamarosan újra visszanyeri régi pompáját a történelmi emlékhelyünk.
*A polgármesteri programjának melyek a legjelentősebb alaptételei?
*Mint minden hasonló településen, nálunk is legelső a stabil pénzügyi háttér biztosítása és az intézményrendszer zökkenőmentes működtetése. Van ugye óvodánk, bölcsődénk, könyvtárunk, művelődési házunk és idősek számára gondozóházunk, azaz elég kiterjedt a hálózat. Ezen túlmenően a meglévő kapcsolatainkat minden téren szeretnénk tovább szélesíteni. Értem ezalatt a falun belüli viszonyokat, így a vállalkozókkal, civil szervezetekkel, egyházzal való együttműködéseket és a térségre is fokozottabban tekintenénk ki, a környező településekkel való folyamatos és naprakész kapcsolat elengedhetetlen, és akadnak ötleteink a közös gondolkodásra, amivel majd megkeressük leendő partnereinket. Hasonlóképpen a környezetvédelemre is nagyobb figyelemmel leszünk, hiszen Romhányban rengeteg a zöldfelület, amit a korábbi színvonalon ápolunk-gondozunk tovább, ugyanakkor nélkülözhetetlen a településkép javítása. A jövőben minél kevesebb romos épülettel szeretnénk szembesülni, akár a gondatlan ingatlantulajdonosok felszólításának árán.
*A Zalakerámia üzemének megszűnése érzékeny veszteség nem csak gazdasági, hanem foglalkoztatási értelemben.
*Ez fájdalmas pont, hiszen nagymúltú, Romhány életét meghatározó gyárról van szó. Őszintén remélem, a lehető legrövidebb időn belül befoltozhatjuk ezeket a lyukakat. Itt vannak például a kerámiagyár régebbi épületei, amelyek üresen tátonganak és egyre csak pusztulnak. Ide érdemes lenne minél több befektetőt telepíteni, első körben mindenképpen az érdeklődést kell fellendíteni az épületek iránt.
*Mi a helyzet az építési telkekkel?
*Ez is fontos célkitűzése lesz az új önkormányzatnak. Több olyan terület van a faluban, ami alkalmas a kialakításra, a parcellázásra, ezeket rövidesen felmérjük, hiszen a lakosságszám növelése az elsőrangú feladatok között szerepel.
*A középtávú elképzelésekben mire terelődik a hangsúly?
*A polgármesteri hivatal épülete további korszerűsítésekre szorul, hiszen komolyabb eső esetén rendszeresen beázunk. Ugyancsak nélkülözhetetlen a központi buszmegálló megszépítése, itt a MÁV is tulajdonos, velük feltétlenül egyeztetni kell majd ebben a kérdésben. Minden pályázati lehetőséget kettőzött figyelemmel követünk, és minden eséllyel élni szeretnénk.