Galga-menti Nógrádikum a lyapuskás csepjec

Tudják Önök, kedves olvasók, mi az a lyapuskás csepjec? Nem? Ez nem is csoda, elvégre voltaképpen csak szűkebb nógrádi néprajzos körökben, illetve a Galga-menti falvakban ismert, holott a Palócföld déli féltekének szlovák eredetű viselet-kiegészítője nem is olyan régen a Nógrádikumok becses kincseinek sorába választatott.

Agócs Gábor, Galgaguta polgármestere mutatott meg néhány esztendővel ezelőtt egy réges-régi, utólag kiszínezett fényképet, amelyen egy katonaruhát öltött deli fiatalember oldalán menyecske-kedvese látható.

A korabeli fénykép, amin jól látható az asszonyon a lyapuskás csepjec (fotó: galgaguta.hu)

Az asszonyka fehér főkötőjén két oldalt fülecske lóg le, míg a nyakán két lapocskával kapcsolódik össze. Nos, épp ez utóbbi a főkötő névadója, a lapocska, avagy „lyapuska”, amely nem véletlenül emlékeztet kísértetiesen az evangélikus lelkészek Luther-kabátként közismert öltözetének tartozékára, hiszen az asszonyok ilyen formában is kimutatták vallási felekezeti hovatartozásukat.

A vármegyei napon a nagyközönség is megláthatta a galgagutaiak sátrában a különleges főkötőt (fotó: galgaguta.hu)

A lyapuskás csepjec több mint háromszáz éves hagyományra tekint vissza, a Galga-vidékre és a környező falvakba a tizennyolcadik század második felében települt felvidéki parasztok elválaszthatatlan ünnepi ruhadarabja volt, főként három községhez, Galgagutához, Bérhez és Vanyarchoz kötődve. Ilyen csepjec sehol másutt a Kárpát-medencében nem fordul elő, csak ezekben a „tótajkú” falvakban.

A fentebb említett három település vallásossága egyébként közös gyökerekből ered, miután a vanyarci és béri evangélikusok a galgagutai templom megépülését követően ide jártak istentiszteletekre. A különleges főkötőből a galgagutai szlovák nemzetiségi önkormányzat tulajdonában százötven darab található, amiket több alkalommal kiállítottak a szeptemberi vármegyenapon.

Nógrád

Gyönyörű festett kazetták ékesítik a szentei templom mennyezetét

Hosszú hónapok kitartó munkája jóvoltából immár gyönyörű festett kazetták ékesítik Szente Árpád-kori katolikus templomának mennyezetét. A cserháti dombok ölelésében, egy völgyben elterülő apró község temploma az egyik legrégebbi alapítású egész Nógrád vármegyében, hiszen az épület több stílusjegye árulkodik arról, hogy már az Árpád-korban, azaz a tizenharmadik században állt, és később, a tizennyolcadik században építették át, […]

Továbbiak
Nógrád

Fényes Szabolcsról nevezhetnék el Rétságon a művelődési központot

Minden valamire való városban, ahol komoly súlyt fektetnek a kultúrára, a helyi művelődési központot a településhez kötődő híres személyiségről neveztek el. Így történt mindez Balassagyarmaton Mikszáth Kálmán, vagy Vácon Madách Imre esetében, de a kettő között félúton elterülő Rétság adós még az effajta választással. Amióta megépült az előbb a honvédségi alakulat, majd később a város […]

Továbbiak
Nógrád

Januárban indul a járdaépítés Bánk főutcáján

Hosszú előkészítő munka után az elkövetkező esztendő januárjában indul meg a konkrét kivitelezés a bánki főutcán kiépülő járdaszakaszon. Az elmúlt időszakban több alkalommal hangoztatta az üdülőövezetéről híres nyugat-nógrádi falu vezetése, mennyire fontos a település főutcáján egy járdaszakasz kiépítése. Ezt főleg az a tény indokolta, hogy elsősorban a nyári idegenforgalmi időszakban a község központjában komolyabb a […]

Továbbiak