Fényes Szabolcsról nevezhetnék el Rétságon a művelődési központot

Minden valamire való városban, ahol komoly súlyt fektetnek a kultúrára, a helyi művelődési központot a településhez kötődő híres személyiségről neveztek el. Így történt mindez Balassagyarmaton Mikszáth Kálmán, vagy Vácon Madách Imre esetében, de a kettő között félúton elterülő Rétság adós még az effajta választással.

Amióta megépült az előbb a honvédségi alakulat, majd később a város önkormányzatának fenntartásában működő létesítmény, a Városi Művelődési Központ és Könyvtár nevet viseli, ami viszont már eléggé idejét múlt, és érdemes lenne valaki által még inkább fémjelezni, emelni a nívóját.

Ráadásul nem is kell a messzi múltban révedezni, hogy megtaláljuk a megfelelő személyt. Fényes Szabolcs, a nemzetközi hírű operett dalszerző rövid ideig itt élt Rétságon, amikor családjával Nagyváradról a megcsonkított Magyarországra telepedtek át, és gimnáziumi tanulmányait Balassagyarmaton végezte.

A diák zenei tehetségére hamar felfigyeltek a szakemberek, hiszen már tizenöt éves korában komponált önálló műveket, mi több, az éppen leérettségizett fiatalember alkotása nyomán a rétsági dolgozószobában megszületett a „Maya”, a máig töretlen népszerűségnek örvendő és a színpadokon rendszeresen játszott operett, amelynek bemutatóját 1931. december 10-én tartották Honthy Hanna címszereplésével. Nem véletlenül hasonlították már akkor a nagy Johann Strausshoz.

Bár Fényes Szabolcs később elköltözött Nyugat-Nógrádból és elindult a fényes karrier útján, a rétsági zenei bölcsőjére mindig szívesen emlékezett vissza. Az utókor pedig a város főutcáján, a postahivatal szomszédságában, az egykori családi ház homlokzatára emléktáblát állított a zeneszerző tiszteletére.

Fényes Szabolcs tökéletes névadó lehetne a rétsági művelődési központnak, és nem is kerülne túl nagy fáradtságába a település vezetésének, mindössze a még élő rokonokkal kellene felvenni a kapcsolatot, valamint a névadásról határoznia a képviselő-testületnek, ami után már jöhetne a hivatalos ünnepség, benne a színházterem színpadján a Maya egy felújított előadásával.

Nógrád

Horpácson készült az ezer tó(csa) falujának fotója

Érdekes kép kering napok óta a facebookon. A fotó Horpácson készült néhány nappal ezelőtt, a kiadós esőzést követően. A felvételt – beazonosítva a google térképen – Mikszáth Kálmán kedves községében a Pusztaberki felé vezető elágazó környékén kattintották, amit maga Molnár Zoltán, a település polgármestere posztolt ki az interneten, azzal a hangzatos felirattal, hogy „Horpács az… Bővebben

Bővebben...
Nógrád

A Hair sztárjával barátkozott össze amerikai útján a sikeres írónő – Interjú Hatala Csengével (2.)

Még csak harmincöt esztendős az ifjú hölgy, és máris sikeres, népszerű írónak vallhatja magát. A balassagyarmati származású Hatala Csenge tíz évvel ezelőtt robbant be az irodalmi köztudatba az 1973-as hírhedt túszdráma hiteles feldolgozásával, amelyet még több, ékes-édes anyanyelvünkön megfogalmazott téma és könyvespolcokra került kötet követett. Pályafutása fontosabb mérföldköveiről beszélgettünk vele. Íme az interjú második része…. Bővebben

Bővebben...
Nógrád

Százötven éves lett a Bajcsy úti „Nagyasszony”

Százötven esztendő történelmi léptékkel mérve is hatalmas idő. Ennyi éve alapították a balassagyarmati Kiss Árpád Általános Iskola elődjét. A jeles jubileum alkalmából az intézmény nagyszabású programsorozattal tiszteleg az elődök emlékének. Az iskola honlapján olvasható tömény történeti visszatekintő szerint Balassagyarmaton 1875-ben alakult meg a polgári fiúiskola Tomeskó Nándor igazgatóságával (ő egy emléktáblát kapott nemrégiben a déli… Bővebben

Bővebben...