Püspök és mézlovagok közösen ünnepelték a gyerekekkel együtt Szent Ambrust

A névadó ünnepéhez kapcsolódva tartotta meg intézményi napját Patakon a Szent Ambrus Katolikus Általános Iskola. Az eseményre elfogadta a meghívást Márton Zsolt váci megyéspüspök, valamint megjelentek a Palóc Mézlovagrend tagjai is.

Busainé Kopó Rita igazgató portálunkhoz érkezett beszámolója szerint a december 7-i Ambrus naphoz kapcsolódva tartották meg a rendezvényt. A diákok számára a szécsényi apácarendből jött három klarissza nővér mesélt Máthé György iskolalelkész társaságában a karácsonyhoz kötődő keresztény hagyományokról, míg a szentmisét maga a váci megyéspüspök, Márton Zsolt mutatta be a község katolikus templomában. A mise végén pedig elismerő oklevelet nyújtott át azoknak a személyeknek, akik önkéntes munkájukkal a közelmúltban segítették az iskola működését, többek között az intézmény sportpályájának kerítését felújító férfiak, az őket ebéddel kiszolgáló asszonyok, illetve azok az anyukák, akik a nyáron anyatábort szerveztek a tanulóknak.

Ezen a napon a Palóc Mézlovagrend nyolc tagja is ellátogatott Patakra, hiszen Szent Ambrus egyben a méhészek védőszentje is. A fekete-sárga díszes egyenruhájukban pompázó férfiak sorában feltűnt dr. Rusvai Miklós, a televízióból közismert virológus professzor, aki civilben elhivatott méhész.

***

Szent Ambrus 339-ben született Trierben, gazdag család sarjaként, apja a Római Birodalom Gallia tartományának legmagasabb rangú képviselője volt. A kis Ambrust csecsemő korában a bölcsőben egy méhraj lepte el, de csodák-csodájára az apró gyermeket egyikük sem csípte meg, innen eredeztethető a méhészekkel való kapcsolat.

Ambrus később hivatalnoki pályára lépett, Milánó kormányzójaként tevékenykedett, és a legenda alapján egy gyermek közbekiáltására választották püspökké 374-ben. Himnuszokat szerzett, és tanítványai között tudhatta a későbbi nagy filozófust, Szent Ágostont. Vallási vezetőként még magával a császárral is bátran szembeszállt.

Aktuális

Hatalmasat bakiztak a „Magyarország, szeretlek” szereplői

Vasárnap este teljesen véletlenül kapcsoltam a távirányítóval a Duna televízió csatornájára, ahol a közkedvelt „Magyarország, szeretlek” című műsor futott. Ráadásul épp Madách Imre került előtérbe, a fülhallgatós-kitalálós részben. Nosza, ott is maradtam, kíváncsi voltam, hogy Palócország legnagyobb drámaírójának munkásságát milyen formában tárják elő. Amikor Miller Zoltán egyre több információt kitalált, még olyanokat is, amelyek nem […]

Továbbiak
Aktuális

Magyar Kultúra Lovagja lett a nógrádi szlovák hagyományok éltetője

Budapesten, a Stefánia Palotában, a Honvéd Kulturális Központban vehette át az elmúlt hétvégén Debreceniné Králik Tünde a Magyar Kultúra Lovagja megtisztelő címet. A Nógrád közégben élő hölgy a helyi szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke, és harminckét esztendeje töretlenül dolgozik a hagyományok ápolásáért. A Magyar Kultúra Lovagja címre a felterjesztést Végh József helytörténész közbenjárásával Nógrád önkormányzata tette […]

Továbbiak
Aktuális

Pénteki gondolatok (20.) – Nógrád az ország közepe

Bár idén nincs kerek évforduló, azért a mi kies tájunkon most is egymást érik a januári jeles napok, amelyek kiválóságainkhoz, vagy nevezetes történelmi mozzanatokhoz kötődnek. Azaz nyugodtan kijelenthetjük, így, az esztendő elején valóban Nógrád az ország közepe. Vegyük mindjárt a két irodalmi híresség születésnapját. Előbb Mikszáth Kálmánt köszönthetjük (16-án), aztán nem sokkal később Madách Imrét […]

Továbbiak