Több faluban nehézségeket okozott a hóeltakarítás

Alaposan ráijesztett az időjárás január hatodikán és másnapra virradóra az egész ország lakosságára. Akadt hazánknak olyan területe, ahol néhány órán belül harminc centiméternél is több hó hullott le. Nógrád ebből a „szórásból” valamicskét kimaradt, de itt is legalább tizenöt, néhol húsz centiméteresre vastagodott hetedikén reggelre a fehér lepel. Szűkebb pátriánk nyugati részén több településen nehézségeket okozott a helyi hóeltakarítás.

Amikor a meteorológiai szolgálat beharangozta a rendkívüli mértékű hózuhatagot, természetesen a Magyar Közút Zrt. munkatársai Magyarország minden egyes szegletében akcióba lendültek. Érthető módon az eltakarító, kotró-sózó járművek elsősorban a főközlekedési utakra összpontosítottak, így például a hatodikáról hetedikére virradó éjszakán a 22-es főúton rendszeresen jártak oda-vissza a gépek, és mire hajnalra elállt a hóesés, az aszfalt már csak enyhe mértékben volt hónedves, így a közlekedésben különösebb fennakadások nem történtek.

Persze más a helyzet a településeken belüli egyes mellékutcákkal, ahol az adott önkormányzat gondoskodik az eltakarításról. Őrhalomban Farkas Egon polgármester már a késő esti órákban közölte a lakossággal a facebook-on, hogy amint enyhül az égi áldás intenzitása, máris indulnak, és takarítják a mellékútvonalakat. Nemsokára, úgy hajnali fél öt tájban egy videót posztolt, amin éppen ő szól egy traktor sofőrfülkéjébe, hogy kezdődik a munka, és berregve tovább is haladt a gép.

Őrhalomban mintegy tizenöt centiméteresre vastagodott a hólepel

Ugyancsak jó példával szolgált ezen a téren Bánk közössége. Amint a közösségi oldalon az önkormányzat tájékoztatásából kiderült, a községben minden út járható, a helyi fenntartásúakat részben a polgármesteri hivatal alkalmazottjai, részben civil önkéntesek tisztították, ráadásul a serény emberek a tevékenység végeztével a felajánlásokból még paprikás krumplit is falatozhattak, forró teát kaptak, az önkormányzat pedig a Harcsa falatozóban megvendégelte őket.

Bánkon önkéntesek is csatlakoztak a takarítási művelethez (kép: facebook – Bánk Község Hivatalos Oldala)

Nem ilyen ideálisak az állapotok azonban Érsekvadkerten, amely pedig a nyugat-nógrádi térség egyik legnépesebb települése. Dr. Őszi Attila polgármester szomorú hangvételű facebook-bejegyzésében már január 6-án arra panaszkodott, hogy gépek és eszközök hiányában képtelenek a közterületek síkosságmentesítésére. Némiképp áthárította a felelősséget a faluban élő Balla Mihály országgyűlési képviselőre, mondván az önkormányzat az utóbbi években hiába pályázott hasonló berendezések és járművek beszerzésére, egyszer sem nyertek, holott a község nagy alapterületű, huszonöt kilométeres belterületi szakasszal, ahol effajta veszélyhelyzetekben elengedhetetlen lenne a gyors beavatkozás, de ha nincs mivel, ezt nem tudják végrehajtani. Január 7-án reggel pedig elnézést kért mindenkitől a kialakult körülményekért, amiért takarítatlan felületeken kell közlekedniük.

Csesztvén Kalmár Attila polgármester arról beszélt, míg az előző években rendszeresen megoldódott a falun belüli hóeltakarítás, addig az önkormányzat részéről idén ez elmaradt, mert a nyáron meghibásodott a többfunkciós traktor homlokrakodója, amit azóta nem sikerült pótolni, de reménykedtek abban, hogy megtalálják a megfelelő eszközöket a feladatok elvégzésére. Azóta kiderült, egy helyi lakos saját gépével biztosította a takarítási műveleteket Csesztvén.

Megkerestük Mezőfi Zoltánt, Rétság polgármesterét is, aki a Palóc Hírnök érdeklődésére elmondta, a tulajdonukban lévő négy gép, amelyek közül kettő nagyobb, kettő kisebb méretű, már éjjel két óra óta járta a város útjait, méghozzá célirányosan, előre meghatározott elsőbbségi sorrendben, azaz előbb a közintézményekhez, az egészségügyi centrumhoz, az óvodához, iskolához, bölcsődéhez vonultak, majd következtek a magasabban fekvő meredek utcák, annak érdekében, hogy mire az emberek elindulnak a munkahelyükre, a gyerekek az iskolába-óvodába, addigra már tisztább felületeken járhassanak.

Aktuális Belföld

Fémdarabok kerülhettek a Nutella Muffin-ba, visszahívták a terméket

A fogyasztók biztonsága érdekében időről-időre szükségessé válhat egy-egy élelmiszer forgalomból történő kivonása. A mostani termékvisszahívás egy népszerű édességet érint, amelyben idegen anyag jelenlétének kockázata merült fel. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a Ferrero Magyarország Kft. önkéntes visszahívást kezdeményezett, ugyanis az érintett termékben fémdarabok jelenléte nem zárható ki. A hatóság arra kéri a vásárlókat,… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...