Húsz éve kapta meg hivatalosan Balassagyarmat a Civitas Fortissima címet

Nyirkos, szomorú, hideg, de hómentes időjárás köszöntött be húsz éve, 2006. január 29-én Balassagyarmatra. Az időpont örökre beleivódik a város történelmébe: ekkor kapta meg hivatalosan a település a Civitas Fortissima, azaz a Legbátrabb Város címet.

Az 1919. január 29-i harcos-véres és dicsőséges honmentő események története a második világháború után sokáig teljesen elfeledetten, csak szigorú családi asztali beszélgetések homályában őrződött meg az utókor számára. Mire eljött a rendszerváltás, egy tevékeny kis csapat, a Civitas Fortissima Kör lelkes lokálpatrióta gárdája igyekezett ismét visszahozni a fényárba az elődök hősies cselekedetét. Ebben élen járt Kamarás József, aki rengeteget fáradozott azon, hogy ismét büszkén viselhesse a város azt a rangot, amely a Horthy-korszakban méltán megillette.

A Civitas Fortissima cím átadásának emlékezetes pillanata 2006-ból (fotó: Palóc Krónika archiv – készítette: Torjay Attila)

A buzgó fáradozások első részsikere 1998-ban jött el, amikor az önkormányzat képviselő testülete úgy határozott, a március 15-i nemzeti ünneptől kezdve immár helyi szinten elismerten használható a név: Civitas Fortissima. Ez azzal járt, hogy a várostáblára, a címerekre, a középületek homlokzatára, pecsétekre rákerülhetett a felirat: a Legbátrabb Város. Eldöntötték azt is, hogy ezentúl január 29-e tanítás nélküli munkanappá válik. Kamarás József ekkor így fogalmazott: „E perctől kezdve egy sorban állunk a többi nagynevű város mellett, amelyekről oly sokat tudnak, oly sokat beszélnek, de sajnos eddig annál kevesebbet a mi városunkról. És hogy ma, a szemérmeskedést félretéve, jellemünknek megfelelően bekiabáljuk a százötven éves szabadságharcunk ünnepkörébe a nagy magyar igazságunkat – hogy az országnak Legbátrabb Városa mi vagyunk. Ez csak őszinteségünket igazolja, mert kötelez bennünket városunkért és megmentett országrészünkért diadalmasan megküzdött hős harcosaink emléke”.

Fotó: Torjay Attila – Palóc Krónika archiv – 2006

Csakhogy országos értelemben a politika malmai lassabban őröltek. Ugyebár úgy lett volna teljes a kép, ha a Civitas Fortissima rangot a magyar parlament is jóváhagyja, törvényileg rendezi. Erre azonban még várni kellett.

A 2000-es évek elejétől Urbán Árpád országgyűlési képviselő állt a kezdeményezés élére, és erőfeszítéseit csakhamar siker koronázta: 2005-ben megszületett a határozat, immár a teljes nemzet, Európa és a világ színe előtt viselheti Balassagyarmat a Legbátrabb Város címet. Az erről szóló hivatalos dokumentum átadása pedig 2006. január 29-én történt a központi városi ünnepség keretében, de ezt a fennkölt pillanatot sajnálatos módon sem Kamarás József, sem Urbán Árpád nem élhette meg.

A rendezvényre nem más, mint Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke érkezett Balassagyarmatra. A városháza oldalfalánál, az emléktábla előtt felállított emelvényen elmondott beszédében a házelnök három tulajdonságot emelt ki, amely jellemezte az elődök bátor tetteit: tisztesség, becsület és szeretet. Majd felkérette maga mellé dr. Szakács Zoltánt, a Civitas Fortissima Kör elnökét, illetve Lombos István polgármestert, és átnyújtotta nekik a Legbátrabb Város címről szóló hivatalos okiratot. Ezzel vált végképp Sopronnal, azaz Civitas Fidelissimával egyenrangúvá Balassagyarmat.

Aktuális Belföld Felvidék Közéleti Politika Történelmi

Trianon videóval emlékeztek meg a Mi Hazánk Ifjai

Hazánk leggyönyörűbb tájain forgattak megemlékező videót a Trianoni Békediktátum aláírásának 106. évfordulója alkalmából a Mi Hazánk Ifjai. A videó elején a síron túlról hallhatjuk vissza Drábik János szavait: „A múlt egy nemzetnek olyan, mint fának a gyökér; ha a gyökeret elvágják, a fát könnyű kidönteni.” Számtalan magyar ember teszi fel a kérdést nap mint nap:… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Nem változik (egyelőre?) semmi a balassagyarmati média vezetésében

A helyi sajtó helyzete is szóba került a balassagyarmati képviselő-testület legutóbbi, május 28-i ülésén. Bár az ellenzéki képviselők javasolták, egyelőre semmi érdemi változás nem történt a városi média vezetésében. A Tisza Párt országos hatalomra kerülése óta szinte mindennapos hír szerte hazánkban, miként alakul majd a jövőben a korábban rendkívüli mértékben a Fidesz-KDNP és holdudvara által… Bővebben

Bővebben...