
Különös képződmény keltett kisebb riadalmat a napokban a Bánki-tónál.
Többen jelezték nemrégiben Bánkon az önkormányzat felé, hogy zöldes színű anyagot észleltek a községben található, kiemelt idegenforgalmi fontosságú tó felszínén.
Az állóvíz állagának megőrzéséért megbízott felelős szakember, dr. Hegyi Árpád a tapasaztalásokat követően azonnal helyszíni vizsgálatokat végzett, ezek értékelése után mindenki számára megnyugtató magyarázatokkal szolgált.

Megállapította, hogy teljesen ártalmatlan algagyep megjelenéséről van szó. Indoklásul hozzátette, a tavaszi időszakban az algapopuláció igen csekély, és ha ez a vízoszlop alacsony mértékű zavarosságával is párosul, akkor a fény az üledékig képes lehatolni. Az üledék felszínén az algák (főleg fonalas felépítésű algák) a fény jelenlétében gyors növekedésnek indulnak és nagyobb kolóniákat alkotnak. Mivel az algák a fotoszintézis révén oxigént termelnek, ami által buborékok képződnek, ezek pedig sok esetben a fonalak között ragadnak. Amikor kellő számú buborék összegyűlik, az algakolónia elszakad az aljzattól és a víz felszínére jut, némi üledékréteggel együtt. Így keletkeznek ezek a barnás-zöldes foltok. Ám az algagyepek egy idő után különböző folyamatok, mint például a hullámzás következtében megszűnnek és az alga visszajut a fenékre.
A vizsgálat szerint tehát nincs ok az aggodalomra, nincs veszélyben a strandszezon, ráadásul a falu önkormányzatának facebook-on tett nyilatkozata alapján a vízminőségi ellenőrzések eredménye igazolja, a tó élettani, ökológiai szempontból teljesen egészséges, ugyanakkor a nyár folyamán is rendszeresek lesznek majd hasonló kontrollok.
