
Futótűzként terjedt el május 15-én, pénteken az esti órákban az egész országban – és a hírt átvette azonnal szinte minden számottevő sajtótermék –, hogy Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere kilépett a Fidesz szervezetéből. Cselekedete azért is különösképpen meghökkentő, mert közel négy évtizede volt a párt tagja.
Harminchét esztendő. Házasságban számítva hatalmas idő, ezalatt nem csupán felcseperednek a gyermekek, hanem az unokák is bőven óvodások, sőt, iskolások. Csach Gábor ennyi ideig kötődött szorosan a Fideszhez.
E sorok írója szemtanúként élénken emlékszik arra az 1990-es mozzanatra, amikor egy összejövetelen a két, feltörekvő, pelyhedző állú Fidesz-vadóc, Csach Gábor és pályatársa-barátja, az azóta már szintén a pártnak hátat fordító Tyekvicska Árpád keresetlen szavakkal illette a Civitas Fortissima Kör náluk jóval idősebb vezetőit, mondván akarnak-e indulni az önkormányzati választásokon, és csak nehezen lehetett lecsitítani a szenvedélyeiket.

Azóta Balassagyarmat jelenlegi polgármesterének és a Fidesznek a viszonyrendszere sok mindent megélt, elégedettségeket és válságokat egyaránt. A politikai karrier során széles léptekkel bandukolt felfelé, először önkormányzati képviselőként tevékenykedett, majd 2007-től Medvácz Lajos mellett alpolgármesterként lényegében ő irányította operatívan a város közügyeit, mígnem a forgószél 2019-ben egyenesen az önkormányzat „főnöki” székébe repítette. Menet közben a lázadó ifjú fokozatosan lehiggadt, megfontoltabb középkorú emberré vált.
Most pedig eljött az önkéntes szakítás pillanata. A jegygyűrű, ha nem is a kukába, mindenképpen az asztalfiók mélyére került. Indoklásában hangsúlyozta, hosszas töprengés után döntött így, ám ebben nem elsősorban a választási vereség a ludas. Igaz, elismeri ebben személyes felelősségét, hiszen a kampány során teljes mellszélességgel végig kiállt a Fidesz és Balla Mihály mellett, és bizony igen rosszul vette volna ki magát, ha a hajrában kétségbeesésében az Ipoly-partjára látogató Orbán Viktort is mereven visszautasította volna.
Csach Gábor kilépésének legfőbb vezérmotívumaként személyi és szervezeti okokat nevezett meg, amelyek szkeptikussá tették a párt megújulását illetően, arra utalva, hogy az április 12-i eredmények világosan megmutatták, a politika ma már nem művelhető hagyományos pártszervezeti struktúrákban. „Teljesen másként kell országos politikát csinálni – azonban ez engem már kevésbé érdekel” – írta. Hozzátette, Balassagyarmat érdekeinek képviseletét semmiképpen sem adja fel, „a város mindenek előtt” jelszavával folytatja a jövőben a munkáját, immár független közéleti szereplőként, ugyanakkor más vonulathoz, így a TISZA párthoz sem kíván közeledni. Kijelentette, nem tartja magát köpönyegforgatónak, elveit és értékrendjét megtartja, és mindenkivel kapcsolatban partner marad Balassagyarmat fejlődése érdekében.
Ahogy előre megjósolta, a nyilvános nyilatkozatát követő alig tucat órában valóban kapott hideget-meleget, főleg a politikai ellenfeleitől. Ezeknek a megnyilvánulásoknak (amelyekre még későbbi cikkünkben külön kitérünk) lehet, hogy részben igazuk van, mint például korábbi polgármester-jelölt riválisa, Gyenes Szilárd szemrehányásainak, az azonban tagadhatatlan, hogy Csach Gábor elhivatottan dolgozik Balassagyarmatért, teljes energiával és erőbedobással a mindennapokban, és bizonyos területeken ennek egyértelmű eredményei vannak, mégha-néha jogos is a kritikai észrevétel vele szemben.
Mit tartogat azonban a jövő? Hogyan idomul majd döntéséhez a képviselő-testület fideszes oldala? Miként fogadják majd azt, hogy a „főnök” mondhatni úgy, cserbenhagyta őket? Követik, vagy megkezdődik, netán felerősödik egy belső szembenállás, ami félreérthetetlenül komoly konfliktushelyzeteket hozhat? Még friss a hír, frissek a hatások, így amondóak vagyunk, várjuk ki a végét. Heteken belül kiderülnek a részletek.
