Akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó anyagok vannak Mohorán

Az elmúlt időszakban nagy port kavart, hogy Mohorán akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó anyagokat találtak az egykori libatelepen. Az üggyel kapcsolatban Mohorán egy nem hivatalos tájékoztatót tartottak, melye több országgyűlési képviselő mellett Cserháthaláp leköszönő polgármestere, Dócsné Sávolyi Henriett is részt vett. Őt kérdeztük a tájékoztató részleteiről.

Elsősorban az érdekelt minket, hogy pontosan mi történt Mohorán. Kérdésünkre elmondta, hogy a mohorai majorba kétes eredetű anyagok lettek lerakva melyeket a bizonyításig nem szívesen hívnának veszélyes hulladéknak. Egy bejelentést követően a balassagyarmati katasztrófavédelem munkatársai kimentek a helyszínre, majd arról tájékoztatták a bejelentőt, hogy semmilyen törvénybe ütköző dolgot nem találtak. Mint említette, a lerakott anyagokról tudomása volt a hatóságoknak, de azok a mennyiségre vagy anyagra való eltérést nem találtak. A tárolt anyagokat nem minősítették sem veszélyes anyagnak, sem veszélyes hulladéknak.

Arra is rávilágított, hogy az első probléma, hogy egy mezőgazdasági besorolású területen lehet-e ipari hulladékot tárolni? Hiszen az ipari hulladék sajátossága, hogy amennyiben nem hermetikusan zárt térben tárolják, úgy igencsak környezetszennyező. Tovább ront a helyzeten, hogy ugyan az a vállalkozó birtokolja a területet és szállította be a dolgokat, aki annak idején Ikladon bizonyítottan akkumulátorhulladékokat tárolt.

Dócsné azt is elmondta, hogy a tájékoztató célja nem az, hogy valakinek a rosszhírét keltsék. Hanem az, hogy biztosak legyenek abban, hogy Mohorát és a környező településeket nem veszélyezteti senki.

Mégis csak veszélyes hulladék?

Viszont kiderült, hogy az egyik tárolón a veszélyes anyagot jelző piktogram található. A polgármester asszony azt is elmondta, hogy az anyagot bevizsgáltatták. Ebből kiderült, hogy ugyan az első minta a megengedett értéknél nem szennyezőbb karbonpor volt – bár itt továbbra is a kérdés, hogy mezőgazdasági területen lehet-e ipari hulladékot tárolni –. Viszont a második mintánál kiderült, hogy több fémes anyagot is tartalmaz, mint például báriumot, lítiumot, vagy éppen nikkelt, melyről azt kell tudni, hogy hosszú távon igencsak mérgező. A bőrirritáló, allergiás reakciót és gyulladást okozó tulajdonságain túl a nikkelport belélegezve hosszútávon rákkeltő. Ezekről mindenki tudja, hogy főként az akkumulátorgyártáshoz használt fémek.

A kettes mintában nagy mennyiségű NMP oldószert találtak, amelyet az Európai Unió azért akar betiltani, mert magzatkárosító hatása van.

A végén a polgármesterasszony hozzá tette, az ilyen néha bagatellnek tűnő folyamatokkal azért kell foglalkozni, mert ez nem csak a jelen problémája. Ez veszélyezteti a gyermekeink unokáink egészségét és jövőjét is.

Ha tetszett a cikk, kövessen minket Facebookon és olvasson tovább!

Aktuális

Igazi ász volt a pilóták között a hősi halált halt repülőtiszt

Vitéz Málnássy Ferenc repülőfőhadnagy emlékére állítottak emléktáblát nemrégiben az egykori balassagyarmati szülői házának falán, hősi halálának nyolcvanadik évfordulóján. Egyszer már ott függött a fiatalon, mindössze huszonkét esztendősen elhunyt pilóta tiszt táblája, méghozzá a szomszédos Bajcsy utcai épület, az Aninger-ház falán. Ezt 2008-ban az indokolta, hogy a Málnássy család eredeti otthona, a Buday-Plichta villa abban az… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Heves

A jövő héten vízhiány várható Karácsondon

Rekonstrukciós munkálatokat végeznek Karácsond vízhálózatán. „Karácsond vízhálózatán rekonstrukciós munkálatokat végez a Heves Megyei Vízmű Zrt. az év első felében.” – tette közzé az önkormányzat a Vízmű tájékoztatását Az ivóvízhálózat a Szent István út 1-19. és a 2-30. házszám közötti szakaszát érintő munkálatokat március 17-től 28-ig végzik. A munkálatok során ezen a szakaszon időszakos vízhiány és… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Heves

Halálra isszák magukat a bükki álganajtúrók, és ezért a szemetelők a hibásak

A zöldterületeken elszórt szemét az állatok pusztulásához vezethet! Szerte az országban belebotlunk a természetben szétszórt szemétkupacokba. A zöldterületek őshonosnak nem nevezhető látványosságai azonban jó eséllyel az állatok pusztulásához is vezethet, ahogy az most a Bükki Nemzeti Park posztjából is kiderült. „Sokan talán nem is gondolnak bele, hogy egy alumínium doboz, műanyag palack, vagy üveg is… Bővebben

Bővebben...