Vaklárma volt az ózdi medvetámadásról megjelenő hír

Nem tartja megalapozottnak a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága az Ózd környéki medvetámadásról az országos sajtóban megjelent híreszteléseket, így Nógrádban sem kell tartani a vadállat esetleges agresszív viselkedésétől.

Mintegy másfél héttel ezelőtt jelent meg a boon.hu Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei honlapon (amely a Mediaworks csoport tagja), hogy Ózdtól északra, a szlovák határ közvetlen közelében található Kajla-völgyben medvetámadás ért néhány helybeli vadászt, akik éppen a vadetetők tartalmát ellenőrizték, illetve frissítették fel. Az állítás szerint a férfiak felé veszélyesen közelített a feldühödött állat, és alig maradt idejük arra, hogy beugorjanak a közelben álló gépkocsijukba.

A barnamedve fokozottan védett faj Magyarországon

Az esetről szóló leírást szinte változatlan formában vették át a társportálok (így a nool.hu), illetve az országos sajtó is felkapta a szenzációszámba menő bejelentést.

Természetesen a Palóc Hírnök igyekezett utána járni a dolognak, mi igaz ebből az első olvasatra hihetetlennek tűnő történetből. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának címeztük meg levelünket, elsősorban az iránt érdeklődve, hogy a természetvédelmi szervezet által felügyelt Nógrád vármegyei területeken a közelmúltban történt-e medveészlelés, illetve fordult-e elő olyan helyzet, hogy a BNP munkatársai a mi vidékünkön is találkoztak volna agresszív viselkedésű medvékkel, vagy kaptak-e értesítést hasonlóról?

A válasz hamarosan megérkezett, és igen meglepő volt. Molnár Csilla Eszter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának kommunikációs munkatársa megkeresésünkre leszögezte, az ózdi medveészleléssel kapcsolatban az igazgatósághoz semmiféle hivatalos bejelentés nem érkezett, egy munkatársukat magánúton értesítették a vadászok megtámadásáról szóló esetről, illetve a hírrel összefüggésben több online médiatermék érdeklődött náluk. Hozzátette, a BNPI természetvédelmi őrszolgálata minden hasonló, az események vonatkozásában konkrétumokat (teljes mértékben azonosítható helyszín, azonosítható megfigyelő) tartalmazó információ alapján ellenőrzi a fokozottan védett fajjal kapcsolatos jelzéseket. Az őrszolgálat tagja vizsgálódott a jelzett ponton, de medvére utaló nyomokat nem talált. Az eset kapcsán megnevezett személyekkel felvette a kapcsolatot, akik nem tudták megerősíteni a sajtóban megjelent híreket. Molnár Csilla Eszter kijelentette, a fenti információk alapján az országos sajtónyilvánosságot kapott, medve-vadász találkozás ismételten nem megalapozott. A hasonló jelenségek nem kedveznek sem a fokozottan védett faj megítélésének, sem az esetlegesen felmerülő problémák racionális kezelésének – áll a kommunikációs munkatárs közleményében.

Ezek szerint vaklárma volt az egész felhajtás, és nem kell attól tartani, hogy ilyesféle „különlegesség” Nógrád vármegyében is előfordulhat. Ugyanakkor nem árt az óvatosság, és csak az ismert székely közmondást idézhetjük: „a medve nem játék”.

Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Nem változik (egyelőre?) semmi a balassagyarmati média vezetésében

A helyi sajtó helyzete is szóba került a balassagyarmati képviselő-testület legutóbbi, május 28-i ülésén. Bár az ellenzéki képviselők javasolták, egyelőre semmi érdemi változás nem történt a városi média vezetésében. A Tisza Párt országos hatalomra kerülése óta szinte mindennapos hír szerte hazánkban, miként alakul majd a jövőben a korábban rendkívüli mértékben a Fidesz-KDNP és holdudvara által… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Kilépéséről faggatta az ellenzék Csach Gábort a képviselő-testületben

Nagy várakozás előzte meg a május 28-i képviselő-testületi ülést Balassagyarmaton, miután korábban Csach Gábor polgármester a közösségi médiában bejelentette, kilép a Fidesz-KDNP kötelékéből. Különösebb vita azonban nem alakult ki a témában ezen a tanácskozáson. Országos érdeklődést váltott ki a közelmúltban Csach Gábor balassagyarmati polgármester bejelentése, amikor személyes és szervezeti okokra hivatkozva nagy nyilvánosság előtt lépett… Bővebben

Bővebben...