Kövér csuporcseppek a mézédes világból

Március első szombatja hosszú évek óta a mézédes világról szól Balassagyarmaton. Az Ipolymenti Nemzetközi Méhésztalálkozó idén is rengeteg érdeklődőt vonzott a Mikszáth Kálmán Művelődési Központba.

Már az intézmény főbejáratánál szinte visszahőköl az ember, akkora a tömeg. Először egy hét év körüli kisfiún akad meg a szem. Fejére egy méhész védőkalapot húzott, abban pózol a szülőknek, mintha azt mondaná: „nem kell aggódni, itt az utánpótlás”. Jobbra egy széles pultnál néhány férfi kíváncsiskodik. Egyikük a gumikesztyűt tapogatja, a másik a „vigyázz, méhek” feliratú táblát forgatgatja, a harmadik a házigazdánál érdeklődik valami gyakorlati kérdéssel kapcsolatban. Odébb hasonló a kép, a tapasztalt szakemberek alig bírnak válaszolni, annyi tanácsért fordulnak hozzájuk a laikusabbak.

A pergetőgépek ugyancsak nagy népszerűségnek örvendenek. A cégtulajdonos fiatalember aprólékosan mutatja meg, miként kell kezelni a nagyméretű kádakat. De a kóstolásokból sincs hiány, hiszen a felettébb finom késztermékek iránt komoly a kereslet.

Néhány percre felsétálunk az emeleti nagyterembe. Itt már gyülekeznek a mézlovagok, a Palóctáj Méhész és Környezetvédő Egyesület tagjai, és nini, ismerős arc tűnik fel a társaságukban: dr. Rusvay Miklós virológus, a közismerten elhivatott méhész is felöltötte erre az alkalomra a kék-fekete színárnyalatú egyenruhát. Mielőtt a két új lovagot, Kiss Kálmánt és Nagy Boldizsárt látványos ceremónia keretében soraikba avatják, láthatunk egy vidám folklór-előadást is a nógrádsipeki hölgyek jóvoltából.

A méhésztalálkozóról Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere – aki a felvezető köszöntő beszédet mondta – is az elismerés hangján szólt, mondván a most éppen fennállásának huszadik születésnapját ülő egyesület közel ötszáz tagot számlál, amely egyrészt az ország harmadik legnagyobb ilyen szervezete, másfelől hű bizonyíték arra, hogy ez a szakma itt, a mi Palócföldünkön is mennyire vonzó, holott sok tekintetben nehéz idők járnak a méhészekre, és itt nem csak a természet okozta gondokra utalt. A polgármester hozzátette, Európában egy négyzetkilométerre nézve Magyarországon van a legmagasabb méhcsaládszám, és a sok-sok népszerűsítő programnak köszönhetően folyamatosan emelkedik hazánkban a mézfogyasztás, és mindenkit buzdít arra, vásárolják és élvezzék ezeket az egészséges termékeket, például a reggeli teába csurgatva.

Aktuális

Igazi ász volt a pilóták között a hősi halált halt repülőtiszt

Vitéz Málnássy Ferenc repülőfőhadnagy emlékére állítottak emléktáblát nemrégiben az egykori balassagyarmati szülői házának falán, hősi halálának nyolcvanadik évfordulóján. Egyszer már ott függött a fiatalon, mindössze huszonkét esztendősen elhunyt pilóta tiszt táblája, méghozzá a szomszédos Bajcsy utcai épület, az Aninger-ház falán. Ezt 2008-ban az indokolta, hogy a Málnássy család eredeti otthona, a Buday-Plichta villa abban az… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Heves

A jövő héten vízhiány várható Karácsondon

Rekonstrukciós munkálatokat végeznek Karácsond vízhálózatán. „Karácsond vízhálózatán rekonstrukciós munkálatokat végez a Heves Megyei Vízmű Zrt. az év első felében.” – tette közzé az önkormányzat a Vízmű tájékoztatását Az ivóvízhálózat a Szent István út 1-19. és a 2-30. házszám közötti szakaszát érintő munkálatokat március 17-től 28-ig végzik. A munkálatok során ezen a szakaszon időszakos vízhiány és… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Heves

Halálra isszák magukat a bükki álganajtúrók, és ezért a szemetelők a hibásak

A zöldterületeken elszórt szemét az állatok pusztulásához vezethet! Szerte az országban belebotlunk a természetben szétszórt szemétkupacokba. A zöldterületek őshonosnak nem nevezhető látványosságai azonban jó eséllyel az állatok pusztulásához is vezethet, ahogy az most a Bükki Nemzeti Park posztjából is kiderült. „Sokan talán nem is gondolnak bele, hogy egy alumínium doboz, műanyag palack, vagy üveg is… Bővebben

Bővebben...