Kövér csuporcseppek a mézédes világból

Március első szombatja hosszú évek óta a mézédes világról szól Balassagyarmaton. Az Ipolymenti Nemzetközi Méhésztalálkozó idén is rengeteg érdeklődőt vonzott a Mikszáth Kálmán Művelődési Központba.

Már az intézmény főbejáratánál szinte visszahőköl az ember, akkora a tömeg. Először egy hét év körüli kisfiún akad meg a szem. Fejére egy méhész védőkalapot húzott, abban pózol a szülőknek, mintha azt mondaná: „nem kell aggódni, itt az utánpótlás”. Jobbra egy széles pultnál néhány férfi kíváncsiskodik. Egyikük a gumikesztyűt tapogatja, a másik a „vigyázz, méhek” feliratú táblát forgatgatja, a harmadik a házigazdánál érdeklődik valami gyakorlati kérdéssel kapcsolatban. Odébb hasonló a kép, a tapasztalt szakemberek alig bírnak válaszolni, annyi tanácsért fordulnak hozzájuk a laikusabbak.

A pergetőgépek ugyancsak nagy népszerűségnek örvendenek. A cégtulajdonos fiatalember aprólékosan mutatja meg, miként kell kezelni a nagyméretű kádakat. De a kóstolásokból sincs hiány, hiszen a felettébb finom késztermékek iránt komoly a kereslet.

Néhány percre felsétálunk az emeleti nagyterembe. Itt már gyülekeznek a mézlovagok, a Palóctáj Méhész és Környezetvédő Egyesület tagjai, és nini, ismerős arc tűnik fel a társaságukban: dr. Rusvay Miklós virológus, a közismerten elhivatott méhész is felöltötte erre az alkalomra a kék-fekete színárnyalatú egyenruhát. Mielőtt a két új lovagot, Kiss Kálmánt és Nagy Boldizsárt látványos ceremónia keretében soraikba avatják, láthatunk egy vidám folklór-előadást is a nógrádsipeki hölgyek jóvoltából.

A méhésztalálkozóról Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere – aki a felvezető köszöntő beszédet mondta – is az elismerés hangján szólt, mondván a most éppen fennállásának huszadik születésnapját ülő egyesület közel ötszáz tagot számlál, amely egyrészt az ország harmadik legnagyobb ilyen szervezete, másfelől hű bizonyíték arra, hogy ez a szakma itt, a mi Palócföldünkön is mennyire vonzó, holott sok tekintetben nehéz idők járnak a méhészekre, és itt nem csak a természet okozta gondokra utalt. A polgármester hozzátette, Európában egy négyzetkilométerre nézve Magyarországon van a legmagasabb méhcsaládszám, és a sok-sok népszerűsítő programnak köszönhetően folyamatosan emelkedik hazánkban a mézfogyasztás, és mindenkit buzdít arra, vásárolják és élvezzék ezeket az egészséges termékeket, például a reggeli teába csurgatva.

Aktuális

Pénteki gondolatok (41.) – Uborkaszezon

Véget ért a tanév, indul az uborkaszezon. Bár a sokak által közkedvelt és többfajta konyhai felhasználású zöldség (én kimondottan a jófajta erjesztésű kovászos változatot szeretem) példányai még erősen sihederkorú méretben csüngenek a szárakon, maga a kifejezés tökéletesen találó a nyári eseménytelen időszakra. Utána is néztem gyorsan az interneten, honnan ered ez a szó, és ráleltem… Bővebben

Bővebben...
Aktuális

Méltó sírhelyet kapott Horpácson Nagy Iván felesége

A nevezetes múzeumalapító-történész, Nagy Iván születésének kétszázadik évfordulója alkalmából szervezett emlékév zárásaként avatták fel a horpácsi temetőben a tudós feleségének sírkövét, illetve felállították a Nemzeti Sírkerthez kapcsolódó okosparcella jelzőkövét és tábláját. A rendezvényen felszólalt többek között Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója, aki elsősorban a közelmúltban létrehozott okosparcella rendszer jelentőségéről beszélt, ami által a… Bővebben

Bővebben...
Aktuális

Miért nem kap központi támogatásokat Érsekvadkert?

A napokban igen érdekes, a közfigyelmet felkeltő bejegyzést tett közzé az önkormányzat hivatalos facebook-oldalán dr. Őszi Attila Csaba, a nyugat-nógrádi nagyközség polgármestere. Viszonylag terjedelmes beszámolója elején leszögezte, az utóbbi időszakban sokan tették fel neki ugyanazt a kérdést, miként fordulhat elő, hogy más településeken sorra újulnak meg az utak, fejlődik az infrastruktúra-hálózat, míg Érsekvadkerten, épp ott,… Bővebben

Bővebben...