
Százötven esztendő történelmi léptékkel mérve is hatalmas idő. Ennyi éve alapították a balassagyarmati Kiss Árpád Általános Iskola elődjét. A jeles jubileum alkalmából az intézmény nagyszabású programsorozattal tiszteleg az elődök emlékének.
Az iskola honlapján olvasható tömény történeti visszatekintő szerint Balassagyarmaton 1875-ben alakult meg a polgári fiúiskola Tomeskó Nándor igazgatóságával (ő egy emléktáblát kapott nemrégiben a déli falon), majd 1879-től leányiskola is működött a Deák Ferenc utcában, a mai Balassi Bálint Gimnázium helyén, a cél a művelt középosztály megteremtése volt a városban. Itt tanított 1881-87 között a Petőfi és Ady közötti magyar költészet kimagasló alakja, Komjáthy Jenő.

A mai iskola impozáns épületét 1903-ban húzták fel, ahol csak a lányok oktatása folytatódott (ide járt rövid ideig Tolnay Klári is), míg a fiúk nevelését a gimnázium vette át. A homlokzat felső részén látható gyönyörű domborművek Keviczky Hugó szobrászművész alkotásai.
A polgári iskola a maga nemében az egész akkori Nógrád vármegyében egyedülálló volt, és népszerűségét hűen mutatja a tanulók számának növekedése, hiszen az 1920-as évekre már háromszáz diák sajátította itt el az írás-olvasás fortélyait.
A második világháborút követően immár kizárólag általános iskolaként működött az intézmény, az ének-zene tagozat 1977-től, a nyelvi pedig 1981-től indult be a Bajcsy úti székhelyen. Dr. Kiss Árpád, az Európa-szerte elismert tudós pedagógus nevét 1986-ban vették fel, majd az új évezred elején az összevont balassagyarmati általános iskolák központjának feladatát is ellátta.
E sorok írója nagyon kedves emlékeket őriz az egykori „Bajcsyról”, hiszen 1979-87 között maga is az iskola tanulója volt. Ennyi esztendő múltán is sok-sok emlék idéződik meg a szeretett tanárokról, a hatalmas platánok alatt elterülő udvaron átélt vidámságokról, a tanulószoba előtti, Palóc-ligeti önfeledt játékokról.
A Kiss Árpád Általános Iskola április 14-16. között háromnapos ünnepi programsorozattal ünnepelte a fennállás százötvenedik évfordulóját.