Százötven éves lett a Bajcsy úti „Nagyasszony”

Százötven esztendő történelmi léptékkel mérve is hatalmas idő. Ennyi éve alapították a balassagyarmati Kiss Árpád Általános Iskola elődjét. A jeles jubileum alkalmából az intézmény nagyszabású programsorozattal tiszteleg az elődök emlékének.

Az iskola honlapján olvasható tömény történeti visszatekintő szerint Balassagyarmaton 1875-ben alakult meg a polgári fiúiskola Tomeskó Nándor igazgatóságával (ő egy emléktáblát kapott nemrégiben a déli falon), majd 1879-től leányiskola is működött a Deák Ferenc utcában, a mai Balassi Bálint Gimnázium helyén, a cél a művelt középosztály megteremtése volt a városban. Itt tanított 1881-87 között a Petőfi és Ady közötti magyar költészet kimagasló alakja, Komjáthy Jenő.

A mai iskola impozáns épületét 1903-ban húzták fel, ahol csak a lányok oktatása folytatódott (ide járt rövid ideig Tolnay Klári is), míg a fiúk nevelését a gimnázium vette át. A homlokzat felső részén látható gyönyörű domborművek Keviczky Hugó szobrászművész alkotásai.

A polgári iskola a maga nemében az egész akkori Nógrád vármegyében egyedülálló volt, és népszerűségét hűen mutatja a tanulók számának növekedése, hiszen az 1920-as évekre már háromszáz diák sajátította itt el az írás-olvasás fortélyait.

A második világháborút követően immár kizárólag általános iskolaként működött az intézmény, az ének-zene tagozat 1977-től, a nyelvi pedig 1981-től indult be a Bajcsy úti székhelyen. Dr. Kiss Árpád, az Európa-szerte elismert tudós pedagógus nevét 1986-ban vették fel, majd az új évezred elején az összevont balassagyarmati általános iskolák központjának feladatát is ellátta.

E sorok írója nagyon kedves emlékeket őriz az egykori „Bajcsyról”, hiszen 1979-87 között maga is az iskola tanulója volt. Ennyi esztendő múltán is sok-sok emlék idéződik meg a szeretett tanárokról, a hatalmas platánok alatt elterülő udvaron átélt vidámságokról, a tanulószoba előtti, Palóc-ligeti önfeledt játékokról.

A Kiss Árpád Általános Iskola április 14-16. között háromnapos ünnepi programsorozattal ünnepelte a fennállás százötvenedik évfordulóját.

Nógrád

Horpácson készült az ezer tó(csa) falujának fotója

Érdekes kép kering napok óta a facebookon. A fotó Horpácson készült néhány nappal ezelőtt, a kiadós esőzést követően. A felvételt – beazonosítva a google térképen – Mikszáth Kálmán kedves községében a Pusztaberki felé vezető elágazó környékén kattintották, amit maga Molnár Zoltán, a település polgármestere posztolt ki az interneten, azzal a hangzatos felirattal, hogy „Horpács az… Bővebben

Bővebben...
Nógrád

A Hair sztárjával barátkozott össze amerikai útján a sikeres írónő – Interjú Hatala Csengével (2.)

Még csak harmincöt esztendős az ifjú hölgy, és máris sikeres, népszerű írónak vallhatja magát. A balassagyarmati származású Hatala Csenge tíz évvel ezelőtt robbant be az irodalmi köztudatba az 1973-as hírhedt túszdráma hiteles feldolgozásával, amelyet még több, ékes-édes anyanyelvünkön megfogalmazott téma és könyvespolcokra került kötet követett. Pályafutása fontosabb mérföldköveiről beszélgettünk vele. Íme az interjú második része…. Bővebben

Bővebben...
Nógrád

Javaslatokat fogalmazott meg a Mi Hazánk a nógrádi népességfogyás megakadályozására

Néhány héttel ezelőtt számoltunk be arról, hogy a Belügyminisztérium népesség-nyilvántartó statisztikai mutatója igen elkeserítő képet rajzolt Nógrádról, mondván egyre inkább csökken szűkebb pátriánk lakossága. A jelenséggel kapcsolatban a minap közleményt fogalmazott meg a Mi Hazánk Mozgalom vármegyei közgyűlési frakciója. A BM kimutatása szerint a korábbi tendencia folytatódott azzal, hogy mind jobban elnéptelenednek a palócföldi települések,… Bővebben

Bővebben...