Újra látogatható részlegesen a nógrádi vár erődítménye

Örömhírt osztott meg pénteken délután facebook-posztjában Dávid Barbara, Nógrád polgármestere: április 19-től, ha részlegesen is, újra látogatható a vár erődítménye.

Hosszú idő telt el mindeddig a pillanatig. Néhány esztendővel ezelőtt még valósággal tódult a nép, hogy megtekinthesse szűkebb pátriánk eme látványosságának romjait, és június első szombatján a várjátékok programáradata rendszeresen ezreket csalogatott az ódon falak közé, és szerencsére a legtöbb esetben az időjárás is kegyeibe fogadta a vendégeket és házigazdáikat.

Április 19-től újra barangolhatnak a történelem szerelmesei az ódon falak között

Aztán jött a hír, a műemlékvédelmi szakemberek szigorú vizsgálata megállapította, több ponton olyan rossz állapotba került a terület, hogy feltétlenül szükség volt a teljes bezárásra. A döntés természetesen mélyen lesújtotta nem csak a helybelieket, hanem a messzi tájakon élő honfitársainkat is, hiszen a vár tövéből csupán néhány száz lépést kellett tenni, hogy a magaslaton gyönyörködhessünk a varázslatos börzsönyi és cserháti panorámában. De nem volt mit tenni, a kényszerű tényeket el kellett fogadni.

Hamarosan akár a régi mesterségek képviselői is bemutathatják tudásukat az érdeklődőknek a magaslaton

Amikor tavaly ősszel a falu újonnan megválasztott polgármesterével, Dávid Barbarával beszélgetésbe elegyedtünk, kifejtette, a 2025-ös esztendő egyik legfontosabb feladatának tekintik az önkormányzatnál, hogy elérjék a hatóságoknál, valamiképpen, akár részleges formában is, minél előbb újra nyissák meg az erődítmény kapuit a szélesebb nagyközönség előtt. Addig is szorgosan végezték a környéken az állagmegóvást, a gaz eltakarítását, a domboldal tisztítását, a keletkezett szeméthalmok összeszedését.

Most pedig eljött a várva-várt pillanat. Április 19-én, szombaton délelőtt tíz órakor ünnepélyes zászlófelvonással megnyitják a várat, és részlegesen látogatható lesz Nógrád és az egész vármegye büszkesége. A polgármester tájékoztatása szerint a helyi hagyományőrzők közreműködésével megindítják a szezont és várnak mindenkit szeretettel, hogy újra felfedezzék a vár szépségeit. Ugyanakkor fontos tudnivalóra is felhívta a figyelmet: az építési terület, ahol továbbra is végzik a rekonstrukciós munkálatokat lezárva marad, azt nem közelíthetik meg az érdeklődők, így az a kérés, hogy csak a kijelölt részeket, a bejárásra engedélyezett szakaszokat keressék fel, elsősorban a saját biztonságuk érdekében.

Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Közéleti Politika

Íjászaton vettek részt a Mi Hazánk Ifjai

Ingyenes nyílt napon vehettek részt a Mi Hazánk Ifjai az Árpád Népe Egyesület jóvoltából. A Mi Hazánk Ifjai Pest vármegyei csapata múlthét szombati kalandjait láthatjuk összefoglalva vármegyei Facebook oldalukon. Az egész napot programok sorozata töltötte ki, nevezetesen egy Margit-szigeten megtartott, igen komoly szintű küzdősport oktatáson vehettek részt a fiatal aktivisták, majd délután az Árpád Népe… Bővebben

Bővebben...