
Úgy tűnik, valóban kimeríthetetlen Tolnay Klári életműve. Ezúttal a művésznő ifjúkorát, pályafutása kezdetét veszi górcső alá az a kiállítás, amely jelenleg látható a róla elnevezett mohorai emlékházban.
A „Bálozni jöttem, színésznő lettem” címet viselő tárlat május 30-tól látogatható a nyugat-nógrádi községben. Az emlékház tulajdonosának fia, Balla Bence Ferdinánd évek óta kitartóan kutatja Tolnay Klári ifjúkorát, miként is vált egy vidéki dzsentrilányból a két világháború között az egész ország ünnepelt művésznője. Amikor az elmúlt évben portálunk munkatársai elbeszélgettek Bencével, a fiatalember elmélyült lelkesedéssel beszélt arról, hogyan jutott lépésről-lépésre egyre közelebb a Tolnay-életmű legapróbb rejtekeiig, összegyűjtve azt a hihetetlenül gazdag anyagot, amit végül a nagyközönség is megszemlélhet immár. A Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozatának ösztöndíjasa közel háromnegyed évig gyűjtögette össze a kiállított tárgyakat, emlékeket, beleértve a művésznő hagyatékából előbukkant különlegességeket.

Az emlékház honlapján olvasható beszámoló szerint a tárlaton eredeti archív fotókon, dokumentumokon és mára elfeledett történeteken keresztül ismerhetik meg az érdeklődők a nemes dunaszentgyörgyi Tolnay család históriáját, és a Katyi film hősnőjének gyermekkorát, fiatalságát, ráadásul egész Nógrád vármegyét érintő helytörténeti kuriózumokat is megpillanthat a színház felé fokozottan forduló közönség.
De nem csupán Tolnay Klári mohorai mindennapjaiba tekinthetnek be az emberek, hanem emléket állítanak első férjének, a kiváló filmrendező Ráthonyi Ákosnak, illetve apja, a neves operaénekes-bonviván, idősebb Ráthonyi Ákos munkásságának.
Aki veszi a fáradtságot, és a kis mohorai mellékutcában felkeresi a tornácos parasztházat, csodálatos élményekben lehet része, betekintést nyerve egy elképesztő tehetség indulásába, családjának hátterébe, ami Balla Bence Ferdinánd fáradtságos gyűjtőmunkájának ritka komoly minőségű eredménye.