
Nemrégiben foglalkoztunk portálunkon azzal a témával, hogy a bánki önkormányzat úgy döntött, a helyi horgászegyesület tulajdonában lévő tóparti stégek használatára díjat szab ki, mert az üdülőövezetet használó nyaralók gyakran ott napoznak, jogosulatlanul használva a területeket.
A község vezetéséhez a határozattal kapcsolatban több felvetés érkezett, amire Torma Andrea, Bánk polgármestere nyílt válasszal felelt, ez megjelent a facebook-on. A közvéleménynek szánt nyilatkozatát most változtatás nélkül közöljük:
„Tisztelt Bánkiak, nyaralótulajdonosok, kedves turisták!
Hosszú évek óta dolgozom a településirányítás területén, második ciklusban polgármesterként. Nagyon jól tudom, hogy a jó szándék, a község működtetése és a megfelelés a választók elvárásainak, gyakran összeegyeztethetetlen nézőpontok. Azt is tudom, hogy ha egy képviselő-testületi javaslat fogadtatása mellett a végrehajtása is megkérdőjelezhető, akkor nem érdemes döntést hozni róla. Ám egy demokratikusan megválasztott testületnek kell közös döntést hoznia, amiben én csak egy tag vagyok. Ha a testület másképp dönt, mint ahogy én azt kivitelezhetőnek tartom, akkor el kell fogadnom azt, és a demokratikus elvek mentén teljes mellszélességgel kiállnom a döntés és annak végrehajtása mellett, hiszen Bánk lakóinak a többségét képviselik azok, akik a javaslatot felvetették.

A testület 2025.06.04-i döntése szerint a nyári strandszezon ideje alatt a horgászstégek 9.00 – 19.00 óra közötti használata díjköteles lesz.
Régóta jelent problémát Bánkon, hogy sokan nem a strandon, hanem a horgászstégeken vagy azok mellett a füvön strandolnak. Bár ez tilos, szemet hunytunk felette. Ugyanakkor azt is meg kell érteni, hogy azok, akik így tesznek, ugyanúgy használják Bánk közterületét, amit a közösség költségén tartunk rendben, takarítunk, szemetet gyűjtünk, és fizetünk annak elszállításáért, füvesítünk. A község által működtett ingyenes mosdót használják (remélhetőleg), és abban a tóban fürdenek, amit mi tartunk tisztán, fizetjük a szakembert, aki állandóan felügyeli a vízminőséget, aminek megtartása érdekében kezelni kell a tavat. A stégeket a horgászok építették és tartják karban, részben abból a kevés bevételből, amit az önkormányzat tud a részükre biztosítani. A stégek nem képviselnek köztulajdont, amit bárki szabadon használhat. Hogy eddig így volt, az annak köszönhető, hogy meg tudtuk engedni magunknak a toleranciát. Mára azonban tényleg minden fillért meg kell fognunk azért, hogy a Bánki-tó és környéke ugyanolyan szép és rendezett lehessen, amilyen most, ami miatt olyan sokan szeretnének itt kirándulni, fürdeni.
A célunk tehát nem büntetés, vagy „pénzharácsolás”, nem rendőrt hívni azokra, akik hozzánk érkeznek pihenni (a kijelölt fürdőhelyen kívüli fürdés büntethető). Csak a hozzájárulásukat kérjük azért, hogy fenntarthassuk és megóvhassuk a környezetet.
Miután a döntés végrehajtása az én felelősségem, azt biztosan megígérhetem, hogy senkit nem fogunk zaklatni, aki séta közben leül a stégek padjaira megpihenni. Csak azoktól kérjük a hozzájárulást, akik nem mennek be a strand területére, de strandolnak a tó partján, a stégekről mennek be a tóba, vagy azokon napoznak. Utánuk is takarítunk, ők is terhelik a környezetet, nekik is felelősséget kell vállalniuk azért, hogy megvédjük a természetet, Bánk közterületeit.
Köszönöm a megértésüket és az együttműködésüket.
Torma Andrea, polgármester”
***
Szerkesztőségünk részéről zárójelben jegyezzük meg, cikkünk írója teljesen egyetért a bánki önkormányzat szándékával, hogy mindenképpen kordában tartsa a településre érkező nyaralók viselkedését, egyúttal fokozottan védve azt a természeti környezetet, ami Nyugat-Nógrád idilli falujának hosszú évtizedek óta méltó védjegye. Ebben a tekintetben szerzőnk teljesen egyetért azzal a célkitűzéssel, hogy az önkormányzat minden tőle telhető módon igyekszik megóvni Bánk értékeit, hagyományait, népszerűségét, idegenforgalmi fontosságát.