Augusztusban kerülhet vissza helyére Szent-Györgyi Albert balassagyarmati szobra

Közel egy éve áll üresen Szent-Györgyi Albert balassagyarmati szobrának talapzata, és továbbra is erősen bizonytalan, mikor kerülhet vissza helyére a műalkotás.

Az elmúlt esztendő nyarának közepén képekkel alátámasztott facebook-bejegyzésében közölte a nyilvánossággal Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere, hogy Márkus Péter szobrászművésszel egyetértésben leszerelték és elszállították a Nobel-díjas tudós szobrát a Mikszáth Kálmán és Rákóczi utak sarkáról, a város művelődési központjának tövéből. Ennek oka az volt, hogy a 2002-ben felavatott műalkotást a szó szoros értelmében két évtized alatt kikezdte az idő vasfoga és a műanyagot örökké tartó, úgynevezett „kantafar” mészkőre cserélik. Akkor a polgármester határozottan kijelentette, a tökéletes másolat legkésőbb 2025 tavaszára elkészül.

A szobor állaga az utóbbi években igen sokat romlott

Ám ez mind a mai napig nem történt meg. A közelmúltban több balassagyarmati lakos megkereste szerkesztőségünket, mondván mi biztosan tudhatjuk, mi lett a szobor sorsa, hogyan áll az újjáalkotás folyamata? Ám hiába próbálkoztunk több fórumon, érdemi választ nem sikerült kapnunk. Csak remélhetjük, hogy a C-vitamin feltalálójának szobra legkésőbb Szent-Györgyi Albert születésének 132. évfordulójára, azaz idén szeptemberre visszakerülhet eredeti helyére.  

***

FRISSÍTÉS!

Cikkünk megjelenését követően megkereste portálunkat Csach Gábor polgármester, és további részleteket közölt a szoborral kapcsolatban. Elmondta, az új műalkotás már elkészült, de súlyánál, illetve a művész műtermének terepviszonyai miatt bonyolult folyamat a szállítás, illetve maga a felállítás is, hiszen több egyedi technikai megoldást (kaloda, sínrendszer) kell alkalmazni. Augusztusban azonban mindenképpen visszatér régi pontjára Szent-Györgyi Albert portréja.

A májusi állapot alapján így nézett ki a tudós új szobra

Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Közéleti Politika

Íjászaton vettek részt a Mi Hazánk Ifjai

Ingyenes nyílt napon vehettek részt a Mi Hazánk Ifjai az Árpád Népe Egyesület jóvoltából. A Mi Hazánk Ifjai Pest vármegyei csapata múlthét szombati kalandjait láthatjuk összefoglalva vármegyei Facebook oldalukon. Az egész napot programok sorozata töltötte ki, nevezetesen egy Margit-szigeten megtartott, igen komoly szintű küzdősport oktatáson vehettek részt a fiatal aktivisták, majd délután az Árpád Népe… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Felvidék Közéleti Politika Történelmi

Trianon videóval emlékeztek meg a Mi Hazánk Ifjai

Hazánk leggyönyörűbb tájain forgattak megemlékező videót a Trianoni Békediktátum aláírásának 106. évfordulója alkalmából a Mi Hazánk Ifjai. A videó elején a síron túlról hallhatjuk vissza Drábik János szavait: „A múlt egy nemzetnek olyan, mint fának a gyökér; ha a gyökeret elvágják, a fát könnyű kidönteni.” Számtalan magyar ember teszi fel a kérdést nap mint nap:… Bővebben

Bővebben...