Közös önkormányzati nyilatkozat született a nyugat-nógrádi vasút felélesztéséért

A Vác-Balassagyarmat vasútvonal teljes körű fejlesztését szorgalmazza az a közös szándéknyilatkozat, amelyet több érintett települési polgármester fogalmazott meg a napokban.

Balassagyarmat, Berkenye, Ipolyság, Nógrád és Vác önkormányzata elhivatott abban – amelyhez képviselői hozzájárulás szintjén Diósjenő is csatlakozott -, hogy a mintegy hetven kilométeres szakaszon, amely hazánk gyönyörű tájegységein keresztül vezet a két város között, olyan mértékű felújításokat kezdeményezzenek, amely nemcsak a helyi szintű kötöttpályás közlekedés újjáélesztését szolgálja, hanem az idegenforgalom fellendítésére is komoly hatással lehet.

A balassagyarmati vasútállomás forgalmára is serkentő hatással lenne az átfogó fejlesztés

Jelenleg a két végpont között két óra a menetidő, amely a szándéknyilatkozat szerint egy esetleges jelentős infrastrukturális felújítás jóvoltából akár felére csökkenthető, ami hatalmas eredmény lehetne, és a gazdasági fellendülést is előteremthetné a térségben. Elég csak arra gondolni, hogy a pályaszakasz átfogó korszerűsítésével a vasúti közlekedés mindenképpen versenyképesebbé válna a közútival szemben, nem kevés forgalmi terhet vonna el a közel párhuzamosan futó 2-es főútról, ráadásul a térségben tevékenykedő szállítmányozó cégek felmérése alapján az évente itt termelődő mintegy 350 ezer tonna áru továbbítása is könnyebben megoldható, ha a vasútvonal állapota megfelelő színvonalú. A szándéknyilatkozat megállapítja továbbá, hogy a fejlesztés a munkaerőpiaci mobilitásra ugyancsak előrelendítő hatást érne el, mindazonáltal a befektetők számára kedvezőbb feltételeket biztosíthatna, csökkentve a lakossági elvándorlás arányát, illetve növelné az idegenforgalmat.

Ipolyság szintén csatlakozott a kezdeményezéshez, mondván a Drégelypalánk és a felvidéki város közötti, korábban felszedett 6,8 kilométer hosszú sínpár újrafektetése érdekében minden politikai csatornát igénybe kell venni, akár EU-pénzek felhasználásával, így pedig nemzetközi szintűvé bővíthető az együttműködés, amely mind Magyarország, mind Szlovákia alapvető érdeke.

A szándéknyilatkozatot Csach Gábor Balassagyarmat, Zachar Pál Ipolyság, Dávid Barbara Nógrád, German József Berkenye polgármestere, Kiss Zsolt János, Vác alpolgármestere, valamint Csabuda Árpád, Diósjenő önkormányzati képviselője szorgalmazta.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...