Több sebből vérzik Nógrád vármegye fejlesztési koncepciója

Nemrégiben fogadta el Nógrád Vármegye Közgyűlése a 2029-ig nyúló gazdasági és fejlesztési koncepcióját. A Mi Hazánk Mozgalom képviselői szerint azonban több sebből is vérzik ez a tervezet.

A koncepció leszögezi, a különböző központi támogatásokra az elkövetkező négy-öt esztendőben is komoly figyelmet fordítanak. Alátámasztásként egy táblázatot közölnek, amelyben a Terület – és Településfejlesztési Operatív Program Plusz formában megítélt, Nógrádba érkezett támogatások szerepelnek. Ebből nagyságrendileg kikívánkozik, hogy a belterületi utak fejlesztésére összesen száz, az élhető településekre 97, míg az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére 49 projekt nyert el különböző összegeket. Bár az alacsonyabb rendű utak korszerűsítésére kiírt pályázatok esetében csak három szakasz felújítása kapott támogatást, ezek mértéke meghaladja a 8,5 milliárd forintot.

A megyeházán megalkotott koncepció a Mi Hazánk szerint sok ponton korrekcióra szorul

A tervezet egyfajta víziós képet is szeretne nyújtani a 2029-ig terjedő időszakra, méghozzá öt csoportba foglalva az elképzeléseket a zöldipari fejlesztésektől kezdve a kézműves – és hagyományőrző vállalkozások megsegítésén és az aktív turizmus népszerűsítésén túl a biogazdálkodás ösztönzéséig, a vár – és kastélyprogram folytatásáig és az élelmiszer-feldolgozó üzemek fejlesztéséig.

A Mi Hazánk Mozgalom vármegyei képviselete nevében Dócsné Sávolyi Henriett juttatta el portálunkhoz a csokorba kötött észrevételeit és kifogásait. Ebben először hangsúlyozza, az elkészült anyagban rengeteg támogatható dolog van, viszont akadnak részletek, amelyek feltétlenül kiegészítésre, javításra szorulnak, illetve a prioritások sorát is illik tételesen megvizsgálni. A képviselő asszony hozzátette, örömteli, hogy kiemelt helyet kap a „Zöld Vármegye” víziója, ugyanakkor sajnálatosnak tartja, hogy a vármegye egyetlen natúrparkját, a Cserhát Natúrparkot nem kezelik elsőbbséggel, holott ez már korábban, 2019-ben az akkor még testületi tag Dócs Dávid javaslatára a vármegye egyetlen kiemelt turisztikai övezetté vált.

Nagyobb figyelem kell az alsóbbrendű utakra

Másodsorban a Mi Hazánk Mozgalom állásfoglalása kijelenti, igen szomorú, hogy az ide érkező források ellenére sem tudott Nógrád határozottabban felzárkózni az ország átlagos mutatókkal rendelkező térségeihez. Ennek egyik okaként a rossz infrastruktúra-hálózatot határozták meg, különösen az alsóbbrendű közutak állapota kifogásolható erősen, míg a vasutat hol bezárják, hol fémtolvajok lopják szét a szerkezeteket, mint történt ez legutóbb az ipolytarnóci vonalon.

Hasonlóképpen elkeserítő jelenségként kezeli Dócsné Sávolyi Henriett a szécsényi járás folyamatos leszakadását, amely a kiemelkedően magas korai iskolaelhagyásokra és a képzettséggel nem rendelkező emberek között tapasztalható magas munkanélküliségre vezethető vissza. Ezek a sajnálatos tények, a leszakadó régiók miatti megyei GDP-érték elmaradása az országos átlagtól, mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Nógrádban fokozatosan fogy a népesség, csökken a megtartó erő.

A párt közleménye ugyancsak a negatív fejlemények közé sorolja, hogy a TOP-forrásokból mindössze 2,94 százalék jutott helyi gazdaságfejlesztése, a turizmusfejlesztésre viszont jóval nagyobb összeg, de ennél lényegesen több családi vállalkozást kellett volna helyzetbe hozni.

Végezetül a képviselő kitért a felvidéki Besztercebánya megyével és az erdélyi Hargita megyével ápolt kapcsolatok szorosabbra fűzésére, előbbi tekintetében érdemes egy közös, átfogó vasútfejlesztési koncepciót létrehozni, ami által a kormányzatra is hatni lehetne, míg utóbbi esetben sokat lehetne tanulni az erdélyi partnerektől a turizmus, a zöld célok és az identitás erősítése terén. Összegzésként hangsúlyozta, a Mi Hazánk Mozgalom vármegyei frakciója az itt felsorolt célokat tartalmazó jövőbeni irányvonalat támogatja majd.

Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Nem változik (egyelőre?) semmi a balassagyarmati média vezetésében

A helyi sajtó helyzete is szóba került a balassagyarmati képviselő-testület legutóbbi, május 28-i ülésén. Bár az ellenzéki képviselők javasolták, egyelőre semmi érdemi változás nem történt a városi média vezetésében. A Tisza Párt országos hatalomra kerülése óta szinte mindennapos hír szerte hazánkban, miként alakul majd a jövőben a korábban rendkívüli mértékben a Fidesz-KDNP és holdudvara által… Bővebben

Bővebben...