Izgatottak a gazdák, de nincs komolyabb pánikhelyzet Nógrádban

Napról-napra változnak az állapotok a ragadós száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatban. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Agrárkamara Nógrád vármegyei szervezete a minap gazdafórumot hívott életre az aktuális helyzetképet felvázolva, egyben szakértői válaszokat megfogalmazva a felmerült kérdésekre.

Bár Szlovákiában fokozott veszélyhelyzetet hirdettek, és most már a szűkebb pátriánkat érintő kishatár-forgalmat is tilalmazzák, ami többek között a Drégelypalánk és Ipolyhídvég, Őrhalom és Ipolyvarbó, valamint Ráróspuszta és Múlyad közötti átkelő pontokat, Csáki Balázs, a NAK Nógrád vármegyei elnöke tájékoztatása alapján nálunk jelenleg nincsenek korlátozás alá eső területek, de a gazdálkodók nagyon izgatottak, torokban a gombóccal várják a további fejlemények alakulását. Éppen azért szervezték meg Balassagyarmatra ezt a gazdafórumot, hogy az állattenyésztők minél tisztábban lássanak, megtudva a legfrissebb hiteles információkat, hiszen a közösségi médiában különféle összeesküvés-elméletek és „okos ötletek” terjednek.

Nógrád megyében is izgatottak a gazdák a száj – és körömfájás járvány miatt

Csáki Balázs kifejtette, a NAK Nógrád vármegyei elnökségének az a hozzáállása, hogy összpontosítva a figyelmet, a gazdálkodók „tartsák szárazon a puskaport”, reménykedve abban, hogy a mi térségünkbe nem jut el a járvány, ugyanakkor bármi megtörténhet, sok minden függ az éppen aktuális széliránytól, a madarak röptétől, vagy a vadak járásától. Személy szerint azt tartja valószínűnek, hogy sikerül időben elfojtani a járványt és Nógrád teljes területe mentes marad a bajtól. Végezetül elmondta, ha mindannyian szigorúan betartják a járványügyi intézkedéseket, akkor megmenekülhetünk a veszélytől.

A magyar tarka immunisabb a vírusra a jobban tejelő holstein-fríz fajtánál

A fórumon szakmai magyarázatokat adott a hallgatóságnak többek között dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke, dr. Imre Sándor Nógrád vármegyei főállatorvos és dr. Rusvay Miklós, a közismert virológus professzor. A felmerülő kérdésekre adott válaszokban elhangzott, hogy azért kell Győr-Moson-Sopronban a tömeges leölés műveletét alkalmazni, mert ha a vakcinázás módszerét választják, akkor az utolsó beoltott állat leölésétől számított három éven belül nem lehet exportra szállítani bármilyen szarvasmarhát, vagy juhot, ami elképesztő és visszavonhatatlan gazdasági károkat okozna a magyar mezőgazdaságnak. A hagyományos hazai szarvasmarhák fajták, mint a szürke, vagy a magyar tarka a szakemberek megállapítása szerint valóban immunisabbak a száj – és körömfájással szemben, mint a jobban tejelő holstein-fríz tenyészállatok, de ez csapdát is jelent, mert nehezebben észlelhetőek náluk a gyengébbnek mutatkozó járvány-tünetek, de a vírus benn lapul a szervezetükben. A vadakról történő visszafertőzés azonban szinte kizárt, mert hasonló eset egész Európában nem fordult elő. Az óvatosság viszont legyen fokozott, az állatok zárt tartása egész Nógrádban erősen ajánlott.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...