Pénteki gondolatok (59.) – Mindenszentek

Apró gyermekkoromban féltem a temetőben. Nem, nem a szellemektől, vagy a holtak kísértésétől, más okokra vezethető ez vissza.

Amikor november elsején nagymamámmal kézen fogva sétáltunk a balassagyarmati sírkertben, kíváncsian figyeltem a fejfákat és köveket, számolva, hogy az ott nyugvó személy mennyi évet is élt. Ha pedig túl fiatalnak tartottam, megkérdeztem Nagyit, mi volt a halál oka. Aztán aznap éjjel rendre ezzel az emberrel álmodtam. Nem csoda, ha a gyertyagyújtásokat úgy igyekeztem intézni, hogy azzal még naplemente előtt végezzek, mert ha beköszöntött a sötét, valami sejtelmes didergés járta át a testemet.

Később, a felnőttkorba lépve elmélyültebbé váltak irodalmi ismereteim, Mindenszentek közeledtével általában Sütő András: Anyám könnyű álmot ígér című könyvének az a fejezete jutott eszembe, amikor az író szülei társaságában felkeresi az erdélyi Mezőségben elterülő Pusztakamarás temetőjét, ahol „két kicsi város ég most a falu két dombján”, a román és a magyar temető. De ott, a családtagokról és rokonokról való megemlékezés egyáltalán nem olyan hangulatú, mint minálunk, a nógrádi tájon. A Keleti-Kárpátok ölelésében „kamaszok viháncolnak, lányok kuncognak a sötétben, halálosdit játszanak, ijesztgetik az öregasszonyokat”, a felnőtteknél pedig előkerül bizony a borosflaska, ami „akár a tábortűz, maga köré gyűjti a didergő rokonságot”, és röpke fertályóra alatt kiürül, amit végül zsebre vágnak, és „nevetnek is, ha úgy fordul a beszéd”, az idegenből jött tanítónők pedig nem gyújtanak gyertyát, azt mondják, „eljöttek egy kicsit szórakozni”. Ám ritka bölcsességek is elhangzanak, például: „Vedd el az emberektől a megemlékezés jogát, s már kettébe is vágtad őket”.

Mennyivel kedélyesebb ez, mint amikor csak állunk csendesen a hantnál, és fogaink között mormogjuk el az ilyenkor járatos imákat. De azt is tudom, ahány ház, annyi szokás, és nem lehet pálcát törni ezért sem a palócok, sem a székelyek felett.

Aktuális Belföld

Fémdarabok kerülhettek a Nutella Muffin-ba, visszahívták a terméket

A fogyasztók biztonsága érdekében időről-időre szükségessé válhat egy-egy élelmiszer forgalomból történő kivonása. A mostani termékvisszahívás egy népszerű édességet érint, amelyben idegen anyag jelenlétének kockázata merült fel. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a Ferrero Magyarország Kft. önkéntes visszahívást kezdeményezett, ugyanis az érintett termékben fémdarabok jelenléte nem zárható ki. A hatóság arra kéri a vásárlókat,… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...