Veszélybe került Nyugat-Nógrád egyik ikonikus történelmi jelképe, a Romhány határában található Rákóczi-törökmogyorófa. Biológiailag lényegében menthetetlen, de a kivágása szóba sem került az önkormányzatnál.
Nemrégiben az egyik országos kiterjesztésű internetes hírportál számolt be arról, hogy a szakemberek menthetetlen állapotúnak nyilvánították a legalább háromszáz éve ültetett, terebélyes törökmogyorófát, és a legenda szerint II. Rákóczi Ferenc 1710. január 22-én ennek árnyékából szemlélte hadait, amit a Habsburgokkal csatáznak a Lókos-patak tisztásán (más állítások szerint a vezérlő fejedelem már rodostói száműzetéséből küldte haza a csemetét, az ütközet emlékére).
Vezér Attila, a község polgármestere megerősítette, a fa, amely az országos kéktúra útvonalától nem messze található és kedvelt pihenőhelynek számít a kirándulók körében, az utóbbi időben egyre kevesebb életjelet mutatott. A növényt megvizsgáltatták az Ipoly Erdő Zrt. szakembereivel, akik megállapították, nincs remény a hosszabb távú életben tartására, pedig még magvakat is gyűjtöttek, hátha ez segít a tovább szaporításhoz, de hiába. Ugyanakkor a legendás fa kivágása szóba sem került, szeretnék megőrizni, ameddig lehetséges, és a környékét is rendben tartják. Feltehetően a 2022-es aszályos időszak gyorsíthatta fel a pusztulási folyamatot, és idén már nem találtak rajta élő hajtásokat, viszont biztató jel, hogy a tövében van egy sarjadék, amit igyekeznek megóvni, és ez a genetikai utód alkalmas lehet arra, hogy hamarosan lombosodni kezdjen.