Nagy Iván nevét viseli ezentúl a horpácsi közösségi ház

Bármennyire is a nyugat-nógrádi térség egyik legkisebb településének számít Horpács, gazdag történelmi múltja, a faluban élt hírneves személyiségek által méltán övezi dicsfény szerte e honban.

Ezek közül természetesen kiemelkedik Mikszáth Kálmán, aki már idős korában fedezte fel magának ezt a dombok ölelésében meghúzódó parányi palócföldi kincset, és építette fel azt a kúriát, amely ma az ő emlékmúzeumának ad otthont. E körbe soroltatik Szontagh Pál, aki itt volt birtokos nemes, és innen járt be a Nógrád vármegyei ügyeket intézni Balassagyarmatra, és barátjának mondhatta a drámaíró Madách Imrét is.

Nagy Iván sírjánál dr. Limbacher Gábor muzeológus emlékezett a híres elődre

És persze Nagy Iván, a magyar családtörténet-kutatás atyja, a Palóc Múzeum alapítója, aki felnőtt fejjel szeretett bele Horpácsba és lett egykor a falu bírája is. Sírja pedig itt található a falu temetőjében. Az ő nevét vette fel október 26-án hivatalosan a helyi közösségi ház.

Molnár Zoltán, Horpács polgármestere portálunk érdeklődésére elmondta, mindig nagy büszkeséggel tölti el az itt élőket, hogy milyen különleges múlttal rendelkezik Horpács, hiszen alig akad hasonló lélekszámú falu szerte e hazában, amelyhez a nemzeti kultúra több jeles alakja kötődik. Az pedig még nagyobb kuriózum, hogy a falu elöljárója egy tudós akadémikus legyen, Felsőgyőri Nagy Iván személyében.

Molnár Zoltán polgármester szerint minden horpácsi büszke lehet arra, hogy a faluhoz ennyi híres személyiség kötődik

A polgármester hozzátette, a neves előd születésének kétszázadik évfordulója alkalmából nyáron rendezett ünnepségen merült fel benne először az ötlet, hogy a faluház a jövőben Nagy Iván nevét viselje, és az ötletet tett követte, a képviselő-testület egyhangú támogatásával kísérve. A jövőben pedig minden esztendőben lesz egy nap, amelyet a múzeumalapító-családfa kutató emlékének szentelnek.

A Nagy Iván Közösségi Ház termében jelenleg egy tablókiállítás látható Nagy Iván életművéből, amelyet dr. Limbacher Gábor és Jakus Julianna muzeológusok állítottak össze.

Helyi

Már készülnek Berkenyén a vérszilvafák virágzására

Már csak pár hét és pompás színekben virítanak a vérszilvafák a Berkenyére vezető bekötőút mentén. A faluban lelkesen készülnek a várhatóan szépszámú vendégsereg fogadására. Néhány évvel ezelőtt a község önkormányzata szabályos fesztivált szervezett a vérszilvafák virágzásának tetőpontjára, ám a házigazdák szerencsétlenségére épp akkoriban fordult kedvezőtlenebbre, esősre és hűvösre az időjárás, ami alaposan átformálta az előzetes… Bővebben

Bővebben...
Helyi

Csemniczky Zoltán örökös tag lett egykori munkahelyén

Bensőséges ünnepség keretében vette át a közelmúltban a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ Örökös Tagja címet Csemniczky Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész, az intézmény korábbi igazgatója. Csemniczky Zoltán közel ötven éve meghatározó alakja az Ipoly-parti város képzőművészeti életének. Szobrászi munkásságának egyedi érdekessége, hogy talán az egész országban egyedül ő foglalkozik a drót, mint anyag művészi megformálásának lehetőségeivel,… Bővebben

Bővebben...
Helyi

Réti Lajosra emlékezünk

Nagy-nagy szomorúsággal fogadtuk a hírt, hogy január 14-én, kilencvenöt éves korában elhunyt Réti Lajos nyugalmazott iskolaigazgató, Érsekvadkert díszpolgára, a község tájházának megalapítója és a helyi hagyományok haláláig hűséges ápolója. *** Az elmúlt tizenöt-húsz esztendőben ahányszor csak tevékenységünk kapcsán az érsekvadkerti tájházba érkeztünk, Réti Lajos bácsi és felesége, Margit néni mindig készségesen, körültekintő jóindulattal, kedvesen, őszinte… Bővebben

Bővebben...