Egyre nagyobb a felháborodás Balassagyarmaton a város temetőjében uralkodó állapotok miatt. A tisztasági körülmények úgy-ahogy rendeződni látszanak, ám legutóbb amiatt alakult ki tiltakozás, hogy rendezett sírokra is kihelyezte a temetőgondnokság a gondozatlansági figyelmeztető táblákat, most pedig a horribilisra emelkedett sírmegváltási díjakkal szemben van méltatlankodás.
Az elmúlt esztendőben rengetegen panaszkodtak Balassagyarmaton, hogy bosszantóan piszkos viszonyok uralkodnak a temető egyes területein, különösen a szeméttárolók környékén, márpedig közelgett Mindenszentek napja, és a hozzátartozók ezekkel az elszomorító körülményekkel szembesültek. Az önkormányzat hatékony közbeavatkozásának köszönhetően a fenntartó sok gondot orvosolt, ám néhány hete újabb panasz érkezett, pontosabban jelent meg a közösségi média felületein.
Győri János önkormányzati képviselő vetette fel, és állításait helyszíni fotókkal is alátámasztotta, hogy látszólag rendezett, ápolt hantokra tették ki a gondozatlanságra figyelmeztető táblákat, szinte fenyegetve az érintett hozzátartozókat, hogy ha nem cselekednek hamar, komolyabb retorziókra számíthatnak.
Nem sokkal később pedig Bojtos István – szintén ellenzéki városatya – emelte fel hangját facebook-bejegyzésében, hogy igazságtalannak tartja a fenntartó, a Váci Egyházmegye által megalkotott új sírmegváltási tarifákat, miszerint egy kettős sírhelyre 117 ezer (!) forintot kell fizetniük 25 évre a tulajdonosoknak. Ebben az ügyben nemrégiben levelet is intézett Márton Zsolt váci megyéspüspöknek.
Ebben leszögezte, már eleve a temetkezési költségek is az egekbe szöktek, ám az különösképpen felháborító, hogy 117 ezer forintot kérnek a sírhelyek megváltásáért. Ebből 72 ezer maga a sírhely, a további 45 ezer forint pedig a kommunális díjat tartalmazza. A képviselő roppant kíváncsi lenne arra, hogyan kalkulálták ki ezt az összeget, és erősen firtatná, ugyan mit kap cserébe a hozzátartozó ezért a díjért? Hiszen arra a két négyzetméternyi földterületre, ahol az elhunyt alussza örök álmát, a családtag telepít sírkövet, és ő tartja rendben a közvetlen környékét. A gondnokság legfeljebb a sírok között vezető utakat ápolja, nyírja a parcellák között a füvet és üzemelteti a ravatalozót. Hozzátette, jelenleg a Váci Egyházmegye kezeli a temető katolikus részét, hogy ezt milyen színvonalon teszi, arról a helyi képviselő-testületben is többször volt vita, amelynek végkicsengéseként az önkormányzat hozta olyan állapotba a temetőt, hogy annak állapota ne hozzon szégyent a városra, főként nem november elseje közeledtén.
Bojtos István levelében kifejtette, a magyar kormány igen bőkezűen bánik az egyházakkal, de úgy látszik, még ez is kevés, több kell, sarcolják meg a népet jelszóval vastagon megemelték a temetői szolgáltatások árát. A lakosság pedig tehetetlen, így fizet, mint a katonatiszt. A képviselő úgy véli, ez mérhetetlenül megalázó és elfogadhatatlan helyzet, ugyanakkor senki se értse félre, nem a vallás ellen háborog, hanem a vallási hatalmasságokkal szemben, akik azt tesznek, amit akarnak és kényük-kedvük szerint növelik a hozzátartozókra terhelt költségeket. Véleménye szerint állampolgári, az alaptörvényben rögzített jognak kellene lenni az ingyenes sírhely biztosításának.
Végezetül arra utalt, értesülései alapján az önkormányzat szándékozna átvenni a temető kezelését, de ebben még nem tudott dűlőre jutni az egyházmegyével, ám reméli, rövidesen sikerrel járnak ebben a témában és akkor közhiteles, „transzparens” adatok alapján állapíthatják meg a temetői szolgáltatások díját.
(A Váci Egyházmegye esetleges válaszára a későbbiekben visszatérünk.)