Megértéssel és szeretettel fordult diákjaihoz a napokban elhunyt Polyák Ferenc

Életének kilencvenötödik évében november hetedikén elhunyt Polyák Ferenc, Balassagyarmat díszpolgára, a Dózsa György Általános Iskola egykori igazgatója.

Polyák Ferenc felesége társaságában a díszpolgári cím átadásán (Fotó: archív – Nool.hu)

Feri bácsival még 2020-ban a díszpolgári címe és kilencvenedik születésnapja alkalmából készítettem interjút. A Béri Balogh Ádám utcai házuk tágas nappalijában ültünk le beszélgetni, és annyira belemélyedtünk a tereferébe, hogy észre sem vettük, hogy már egy óra is eltelt a csevegésből. Felidéződött az ipolyvecei gyermekkor, a nagyhírű Öveges József professzor útmutatásai az Eötvös Loránd Tudományegyetem főiskolai karán, aki azt vallotta: „nem csak a fizika számít, a gyerekeket nevelni kell, elsősorban testileg, lelkileg és szellemileg”. Aztán a berceli pályakezdés, majd a váratlan igazgatói kinevezés, és a Balassagyarmatra történt áthelyezés. Az Ipoly-parti városban végzett tevékenységére így emlékezett vissza a fent említett interjúban:

„Az 1967/68-as berceli tanévzárón még a terveimet ecseteltem, amikor a beszédem után odalépett hozzám a megyei művelődési osztály küldöttje, hogy ezeket az elképzeléseket már nem valósíthatom meg, mert egészen más feladatok várnak rám, Balassagyarmaton, a Dózsa György utcában felépülő új iskolát kell igazgatnom. Az első időszak a helyzet feltérképezésével telt, az épület 1969-re készült el, a rá következő januárban indult meg ott az oktatás. Tizenöt nevelővel, tíz tanulócsoportban négyszáz diákkal kezdtünk, amikor pedig elbúcsúztam, hetven nevelő és huszonnégy osztályban hétszáz gyermek tanult az iskolában. 1972-től elindítottuk a testnevelési tagozatot: elmondhatom, hogy a különböző sportágakban elért eredményeinkkel országos hírnevet szereztünk. Nagyszerű, nagybetűs emberekkel dolgozhattam együtt, a pedagógusokkal, a technikai személyzettel, és ide sorolom a szülői közösséget is. Remek kapcsolatot alakítottunk ki a város üzemeivel, a tűzoltósággal, a civil szervezetekkel, köztük a vöröskereszttel. Folyamatos segítséget kaptunk az iskola környezetének szépítéséhez. Az 1980-as évek második felében megépült a régen óhajtott sportcsarnok. Mindig azt vallottam, nem az a feladatom, hogy kritizáljak, hanem megértéssel, szeretettel forduljak a munkatársaimhoz és a diákokhoz.”

Bárkit is kérdeztem Balassagyarmaton, mindenki az elismerés legmelegebb szavaival emlékezett meg Polyák Ferencről, kiemelve emberségét, a pedagógia iránti mélységes alázatát, kedvességét, udvariasságát, barátságos természetét.

A Dózsa György Általános Iskolát húsz évig igazgatta a nemrégiben elhunyt pedagógus (Fotó: H.H.)

Amikor 2020-ban a beszélgetés végén elbúcsúztunk, zárásként Weöres Sándortól idézett, egyfajta összegzésként a tanári, intézményvezetői pályafutásáról. „Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra”.

Nyugodj békében Feri bácsi!

Nógrád

Gyönyörű festett kazetták ékesítik a szentei templom mennyezetét

Hosszú hónapok kitartó munkája jóvoltából immár gyönyörű festett kazetták ékesítik Szente Árpád-kori katolikus templomának mennyezetét. A cserháti dombok ölelésében, egy völgyben elterülő apró község temploma az egyik legrégebbi alapítású egész Nógrád vármegyében, hiszen az épület több stílusjegye árulkodik arról, hogy már az Árpád-korban, azaz a tizenharmadik században állt, és később, a tizennyolcadik században építették át, […]

Továbbiak
Nógrád

Fényes Szabolcsról nevezhetnék el Rétságon a művelődési központot

Minden valamire való városban, ahol komoly súlyt fektetnek a kultúrára, a helyi művelődési központot a településhez kötődő híres személyiségről neveztek el. Így történt mindez Balassagyarmaton Mikszáth Kálmán, vagy Vácon Madách Imre esetében, de a kettő között félúton elterülő Rétság adós még az effajta választással. Amióta megépült az előbb a honvédségi alakulat, majd később a város […]

Továbbiak
Nógrád

Galga-menti Nógrádikum a lyapuskás csepjec

Tudják Önök, kedves olvasók, mi az a lyapuskás csepjec? Nem? Ez nem is csoda, elvégre voltaképpen csak szűkebb nógrádi néprajzos körökben, illetve a Galga-menti falvakban ismert, holott a Palócföld déli féltekének szlovák eredetű viselet-kiegészítője nem is olyan régen a Nógrádikumok becses kincseinek sorába választatott. Agócs Gábor, Galgaguta polgármestere mutatott meg néhány esztendővel ezelőtt egy réges-régi, […]

Továbbiak