Megértéssel és szeretettel fordult diákjaihoz a napokban elhunyt Polyák Ferenc

Életének kilencvenötödik évében november hetedikén elhunyt Polyák Ferenc, Balassagyarmat díszpolgára, a Dózsa György Általános Iskola egykori igazgatója.

Polyák Ferenc felesége társaságában a díszpolgári cím átadásán (Fotó: archív – Nool.hu)

Feri bácsival még 2020-ban a díszpolgári címe és kilencvenedik születésnapja alkalmából készítettem interjút. A Béri Balogh Ádám utcai házuk tágas nappalijában ültünk le beszélgetni, és annyira belemélyedtünk a tereferébe, hogy észre sem vettük, hogy már egy óra is eltelt a csevegésből. Felidéződött az ipolyvecei gyermekkor, a nagyhírű Öveges József professzor útmutatásai az Eötvös Loránd Tudományegyetem főiskolai karán, aki azt vallotta: „nem csak a fizika számít, a gyerekeket nevelni kell, elsősorban testileg, lelkileg és szellemileg”. Aztán a berceli pályakezdés, majd a váratlan igazgatói kinevezés, és a Balassagyarmatra történt áthelyezés. Az Ipoly-parti városban végzett tevékenységére így emlékezett vissza a fent említett interjúban:

„Az 1967/68-as berceli tanévzárón még a terveimet ecseteltem, amikor a beszédem után odalépett hozzám a megyei művelődési osztály küldöttje, hogy ezeket az elképzeléseket már nem valósíthatom meg, mert egészen más feladatok várnak rám, Balassagyarmaton, a Dózsa György utcában felépülő új iskolát kell igazgatnom. Az első időszak a helyzet feltérképezésével telt, az épület 1969-re készült el, a rá következő januárban indult meg ott az oktatás. Tizenöt nevelővel, tíz tanulócsoportban négyszáz diákkal kezdtünk, amikor pedig elbúcsúztam, hetven nevelő és huszonnégy osztályban hétszáz gyermek tanult az iskolában. 1972-től elindítottuk a testnevelési tagozatot: elmondhatom, hogy a különböző sportágakban elért eredményeinkkel országos hírnevet szereztünk. Nagyszerű, nagybetűs emberekkel dolgozhattam együtt, a pedagógusokkal, a technikai személyzettel, és ide sorolom a szülői közösséget is. Remek kapcsolatot alakítottunk ki a város üzemeivel, a tűzoltósággal, a civil szervezetekkel, köztük a vöröskereszttel. Folyamatos segítséget kaptunk az iskola környezetének szépítéséhez. Az 1980-as évek második felében megépült a régen óhajtott sportcsarnok. Mindig azt vallottam, nem az a feladatom, hogy kritizáljak, hanem megértéssel, szeretettel forduljak a munkatársaimhoz és a diákokhoz.”

Bárkit is kérdeztem Balassagyarmaton, mindenki az elismerés legmelegebb szavaival emlékezett meg Polyák Ferencről, kiemelve emberségét, a pedagógia iránti mélységes alázatát, kedvességét, udvariasságát, barátságos természetét.

A Dózsa György Általános Iskolát húsz évig igazgatta a nemrégiben elhunyt pedagógus (Fotó: H.H.)

Amikor 2020-ban a beszélgetés végén elbúcsúztunk, zárásként Weöres Sándortól idézett, egyfajta összegzésként a tanári, intézményvezetői pályafutásáról. „Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra”.

Nyugodj békében Feri bácsi!

Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Nem változik (egyelőre?) semmi a balassagyarmati média vezetésében

A helyi sajtó helyzete is szóba került a balassagyarmati képviselő-testület legutóbbi, május 28-i ülésén. Bár az ellenzéki képviselők javasolták, egyelőre semmi érdemi változás nem történt a városi média vezetésében. A Tisza Párt országos hatalomra kerülése óta szinte mindennapos hír szerte hazánkban, miként alakul majd a jövőben a korábban rendkívüli mértékben a Fidesz-KDNP és holdudvara által… Bővebben

Bővebben...