Gyönyörű festett kazetták ékesítik a szentei templom mennyezetét

Hosszú hónapok kitartó munkája jóvoltából immár gyönyörű festett kazetták ékesítik Szente Árpád-kori katolikus templomának mennyezetét.

A cserháti dombok ölelésében, egy völgyben elterülő apró község temploma az egyik legrégebbi alapítású egész Nógrád vármegyében, hiszen az épület több stílusjegye árulkodik arról, hogy már az Árpád-korban, azaz a tizenharmadik században állt, és később, a tizennyolcadik században építették át, míg a toronnyal 1934-ben egészítették ki, ekkor bukkantak rá a szentély középkori eredetű részleteire. Ezeknek az egykori, máig megmaradt stílusjegyeknek felhasználásával készült el a mostani mennyezeti képsor.

A huszonegy kazettarészlet tizenegy nógrádi művész ügyességét dicséri (Fotó: Illés Zsolt)

A művet Sasvári János Szügyben élő népi iparművész és tíz festő munkatársa – Berecz Lászlóné, Herczegné Balog Anikó, Horváthné Pleszkán Orsolya, Huszti Katalin, Szécsényiné Alapi Ildikó, Szegedi Szilvia, Székely Csilla, Záhorszki Mónika, Gelsei Sándor és Tuska Csaba – alkotta meg több hónapos szorgos tevékenységgel, aki szabadidejükben formázták meg a maguk részét.

A szentei templom eredetijét a 13. században emelték (Fotó: Illés Zsolt)

A hatszor négy sorban, összesen huszonegy kazettából húsz darab apostolokat, szenteket, illetve növényi ornamentikás formákat ábrázol, míg középen Jézus látható, mellette pedig János evangéliumából olvasható az idézet: „Én vagyok az út az igazság és az élet.”

A mennyezetképek alkotói: középen szemüvegben Sasvári János (Fotó: Illés Zsolt)

A Szent Erzsébet tiszteletére, román stílusban emelt Isten háza megújult mennyezetét a november 24-én, vasárnap délben tartott templombúcsún avatták fel ünnepélyesen, amikor a szentmisét dr. Varga Lajos váci segédpüspök celebrálta, megszentelve a megszépült épületbelsőt. Az eseményen Illés Kálmán, a település polgármestere díszpolgári címet adományozott Sasvári Jánosnak, míg a faluban élő vállalkozó, Maszlik Zoltán, aki komoly pénzügyi adománnyal járult hozzá a kazettasor megvalósulásához, Szentéért díjat vehetett át.

A megszépült templombelső joggal vonzza a szemeket (Fotó: Illés Zsolt)

A szentei hívek is jelentős adományokkal egészítették ki a költségeket, aminek köszönhetően új lámpák kerültek a mennyezetre, amely rendkívül javítja a belső tér megvilágítását, valamint szintén felajánlásból terítőkészlettel gazdagodott a főoltár és a mellékoltárok.

Nógrád

Fényes Szabolcsról nevezhetnék el Rétságon a művelődési központot

Minden valamire való városban, ahol komoly súlyt fektetnek a kultúrára, a helyi művelődési központot a településhez kötődő híres személyiségről neveztek el. Így történt mindez Balassagyarmaton Mikszáth Kálmán, vagy Vácon Madách Imre esetében, de a kettő között félúton elterülő Rétság adós még az effajta választással. Amióta megépült az előbb a honvédségi alakulat, majd később a város […]

Továbbiak
Nógrád

Galga-menti Nógrádikum a lyapuskás csepjec

Tudják Önök, kedves olvasók, mi az a lyapuskás csepjec? Nem? Ez nem is csoda, elvégre voltaképpen csak szűkebb nógrádi néprajzos körökben, illetve a Galga-menti falvakban ismert, holott a Palócföld déli féltekének szlovák eredetű viselet-kiegészítője nem is olyan régen a Nógrádikumok becses kincseinek sorába választatott. Agócs Gábor, Galgaguta polgármestere mutatott meg néhány esztendővel ezelőtt egy réges-régi, […]

Továbbiak
Nógrád

Januárban indul a járdaépítés Bánk főutcáján

Hosszú előkészítő munka után az elkövetkező esztendő januárjában indul meg a konkrét kivitelezés a bánki főutcán kiépülő járdaszakaszon. Az elmúlt időszakban több alkalommal hangoztatta az üdülőövezetéről híres nyugat-nógrádi falu vezetése, mennyire fontos a település főutcáján egy járdaszakasz kiépítése. Ezt főleg az a tény indokolta, hogy elsősorban a nyári idegenforgalmi időszakban a község központjában komolyabb a […]

Továbbiak