Pénteki gondolatok (59.) – Mindenszentek

Apró gyermekkoromban féltem a temetőben. Nem, nem a szellemektől, vagy a holtak kísértésétől, más okokra vezethető ez vissza.

Amikor november elsején nagymamámmal kézen fogva sétáltunk a balassagyarmati sírkertben, kíváncsian figyeltem a fejfákat és köveket, számolva, hogy az ott nyugvó személy mennyi évet is élt. Ha pedig túl fiatalnak tartottam, megkérdeztem Nagyit, mi volt a halál oka. Aztán aznap éjjel rendre ezzel az emberrel álmodtam. Nem csoda, ha a gyertyagyújtásokat úgy igyekeztem intézni, hogy azzal még naplemente előtt végezzek, mert ha beköszöntött a sötét, valami sejtelmes didergés járta át a testemet.

Később, a felnőttkorba lépve elmélyültebbé váltak irodalmi ismereteim, Mindenszentek közeledtével általában Sütő András: Anyám könnyű álmot ígér című könyvének az a fejezete jutott eszembe, amikor az író szülei társaságában felkeresi az erdélyi Mezőségben elterülő Pusztakamarás temetőjét, ahol „két kicsi város ég most a falu két dombján”, a román és a magyar temető. De ott, a családtagokról és rokonokról való megemlékezés egyáltalán nem olyan hangulatú, mint minálunk, a nógrádi tájon. A Keleti-Kárpátok ölelésében „kamaszok viháncolnak, lányok kuncognak a sötétben, halálosdit játszanak, ijesztgetik az öregasszonyokat”, a felnőtteknél pedig előkerül bizony a borosflaska, ami „akár a tábortűz, maga köré gyűjti a didergő rokonságot”, és röpke fertályóra alatt kiürül, amit végül zsebre vágnak, és „nevetnek is, ha úgy fordul a beszéd”, az idegenből jött tanítónők pedig nem gyújtanak gyertyát, azt mondják, „eljöttek egy kicsit szórakozni”. Ám ritka bölcsességek is elhangzanak, például: „Vedd el az emberektől a megemlékezés jogát, s már kettébe is vágtad őket”.

Mennyivel kedélyesebb ez, mint amikor csak állunk csendesen a hantnál, és fogaink között mormogjuk el az ilyenkor járatos imákat. De azt is tudom, ahány ház, annyi szokás, és nem lehet pálcát törni ezért sem a palócok, sem a székelyek felett.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Íjászaton vettek részt a Mi Hazánk Ifjai

Ingyenes nyílt napon vehettek részt a Mi Hazánk Ifjai az Árpád Népe Egyesület jóvoltából. A Mi Hazánk Ifjai Pest vármegyei csapata múlthét szombati kalandjait láthatjuk összefoglalva vármegyei Facebook oldalukon. Az egész napot programok sorozata töltötte ki, nevezetesen egy Margit-szigeten megtartott, igen komoly szintű küzdősport oktatáson vehettek részt a fiatal aktivisták, majd délután az Árpád Népe… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Felvidék Közéleti Politika Történelmi

Trianon videóval emlékeztek meg a Mi Hazánk Ifjai

Hazánk leggyönyörűbb tájain forgattak megemlékező videót a Trianoni Békediktátum aláírásának 106. évfordulója alkalmából a Mi Hazánk Ifjai. A videó elején a síron túlról hallhatjuk vissza Drábik János szavait: „A múlt egy nemzetnek olyan, mint fának a gyökér; ha a gyökeret elvágják, a fát könnyű kidönteni.” Számtalan magyar ember teszi fel a kérdést nap mint nap:… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...