Az iskolaév kezdetén komolyan kell kuporgatni a krajcárokat minden olyan családban, ahol általános – és/vagy középiskolás gyermekek nevelődnek. Nincs ez másként Nyugat-Nógrádban sem, kemény forintezrekben fáj a famíliáknak, hogy a lehető legtökéletesebben felkészítsék csemetéiket a tanulói időszakra.
Ebben a kérdésben két olyan családfővel beszélgettünk, akiknek, ha nem is rendkívüli, de mértékes nehézséget okozott a gyermekük beiskolázása.
A középiskolás lányát egyedül nevelő érsekvadkerti anyuka elmondta, hogy a tizenkettedik osztályt kezdő ifjú hölgynek már táskát, tornaórai szerelést nem kellett beszerezni, mert a tavalyi állomány alkalmas még a célra, de az egyéb iskolai hozzávalókra, mint tollak, tolltartók, füzetek harminc-negyvenezer forint közötti összeget költöttek, nem beszélve a ruhákról, cipőről, ami ennek az értéknek legalább kétszerese.
A balassagyarmati apuka pedig azt panaszolta, hogy az előző évihez képest legalább másfélszeres pénzbe került, hogy „előkészítették” fiukat a tanulmányokra. Az egyik bevásárlóközpontban vásárolták meg a legszükségesebbeket, hozzávetőlegesen közel ötvenezer forintba került minden a hatodikos kislegénynek, amibe nincs benne például a táska, csak az írószerek és a füzetek. Hozzátette, ők csak egy fiút nevelnek, de ott, ahol három-négy gyermek is van a famíliában, már horribilis költségekbe kerül, hogy egyáltalán normálisan indítsák az iskolaévet, és ők nem is tartoznak a legszűkmarkúbbak és legelesettebbek közé.