Választási nap(ló) – 7. rész: A számok tükrében

Most, hogy már kettőt aludtunk a vasárnapi nagy izgalmakra, és némiképp lecsillapodtak a választásnapi kedélyek, elég idő maradt arra, hogy a számok tükrében is áttekintsünk, miként alakultak a Nógrád vármegyei 2. számú körzetben az egyes településen a részvételi arányok és az állampolgári voksok.

Első megközelítési pontunk a választási arány. Nyugat-Nógrád ebben a tekintetben az országos átlaghoz megközelítően „teljesített”: jelenleg 99,24 százalékos feldolgozottságnál járunk és az emberek 77,07 százaléka járult az urnákhoz.

A területen fekvő három járási központban ennél magasabban alakultak a számok. Rétságon mentek el a legtöbben (83,7%), utána következik Balassagyarmat (81,76%), a sort Szécsény zárja (kereken 80%).

A nagyobb lélekszámú településeken hasonlóképpen az átlag környékén alakultak az eredmények. Érsekvadkerten a lakosság 77,18 százaléka voksolt, míg Nagyoroszi, Diósjenő és Karancslapujtő is átlépte a háromnegyedes határt. Az apróbb falvak tekintetében pedig egyaránt vizsgáltuk a legmagasabb és legalacsonyabb részvételt. Előbbi mutatókban Ősagárd messze kiemelkedik a maga 93,87 százalékával, ami azt jelenti, hogy a választóképes korú lakosságból (261 fő) mindössze tizenhatan nem éltek állampolgári jogukkal. A kilencven százalékot rajta kívül senki sem érte el, a megközelítőleg kétszázas számú Szécsénke (87,06%), illetve Pusztaberki követi (86,09%) Ősagárdot.

Dócs Dávid több nógrádi településen bőven elérte a tíz százalékos támogatottsági arányt

A legkisebb érdeklődés Szátokon mutatkozott a politika iránt (60,73%), a Mi Hazánk Mozgalom tüntetése által országos figyelmet kapott Kállón sem túlzottan mozgolódtak az emberek (63,10%), míg Közép-Európa leghosszabb községében, Ludányhalásziban sem volt hatalmas buzgalom (64,25%).

Másodszor a „Mondd, te kit választanál” kérdéskörét szemrevételeztük. Az április 14-i déli állapotok alapján (ami kismértékben még kiegészülhet a külképviseleti szavazatokkal és az átjelentkezőkkel) a 2-es számú nógrádi körzetet Balla Mihály (Fidesz-KDNP) nyerte 45,84 százalékkal, mindössze 1723 szavazattal megelőzve Molnár Zoltánt (Tisza Párt – 42,75%). Dócs Dávid (Mi Hazánk Mozgalom is átlépte a tíz százalékos küszöböt (10,06%), a másik három jelölt viszont elenyésző számú szavazatot kapott.

A településekre összpontosítva a három fentebb említett városban egyaránt Molnár Zoltán győzött, nem is kis különbséggel, ám a falvak jelentős részében Balla Mihály szinte tarolt. Minél kisebb lélekszámú a község, annál inkább kidomborodott a Fidesz-jelölt fölénye, és ugyanez állapítható meg földrajzi viszonylatban nyugat-keleti irányban. Azokon a helyeken, ahol kisebb mértékű volt a szavazói hajlandóság, a leköszönő kormánypárt képviselője végzett előrébb (Drégelypalánk, Endrefalva, Etes, Hugyag, Karancsság, Nógrádszakál, Ságújfalu), de a magasabb választókedvű pontokon már alkalmanként fordult a kocka a Tisza-aspiráns javára (Nógrád, Ősagárd, Őrhalom, Patvarc, Berkenye, Nagyoroszi, Romhány). Mindent összevetve kijelenthető, hogy ebben a párharcban a vidéki kistelepülések hozták meg főként Balla Mihály sikerét.

Végezetül arra tekintettünk rá, hogy szűkebb pátriájukban a jelöltek mennyire lehettek „próféták a saját hazájukban”. Ugyebár Balla Mihály Érsekvadkerten él, ahol négy szavazókört is létesítettek, igaz, mindegyiket az általános iskola épületében. Két tanteremben ő, két másik tanteremben viszont Molnár Zoltán nyert, összességében az eddigi parlamenti honatya szűk különbséggel, alig egy százalékos előnnyel lett jobb. Dócs Dávid Cseháthaláp lakója, itt összevetésben a legkiválóbb eredményt érte el, a választók negyedének bizalmát elnyerve, de sok másik településen is bőven tíz százalék felett „mozgott”.

Bár hivatalos végeredmény még nincs, ezzel meg kell várni az április 18-i, szombati maradék szavazatszámlást, de bátran kijelenthető, aligha várható a viszonyok komolyabb átrendeződése, azaz Balla Mihály képviselheti a Parlamentben egyéniben a nyugat-nógrádi térséget, de a Tisza listáján előkelő helyet elfoglaló Molnár Zoltán és a Mi Hazánk Mozgalom listájáról Dócs Dávid is kap széket a Tisztelt Házban, mi több, a Tisza listáján a fiatal Berki Ákos is befutó.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...