Vadászok és horgászok közösen mulattak a zsákmány felett

„Ez fölséges élet/Ez férfihez illik/Ez edzi a testet/És jókedvet ád/Ha visszhangot vernek/Az erdők, a sziklák/Hej, szebben és vígabban/Cseng a pohár” – szól A vadászok kara című dal refrénje a Hobo Blues Band: Vadászat című lemezén. Ez a hangulat lengte be a szécsényi kastélymúzeum udvarát szombaton a Nógrád vármegyei vadász – és horgásznapon.

A Forgách kastély felé haladva a sétálóutcán, már messziről elénk tárul a kavalkád. A bejárat mellett az Ifjú Dianák sátra vonzza a szemet, nem csupán a csinos viseletbe öltözött hölgyek, hanem az előttük-körülöttük sorakozó kitömött állatok serege, rókától kezdve nyesten át termetes fácánig és apró vaddisznó kölyökig.

Beljebb gyalogolva, az épület előtt jobbra állították fel a szervezők a színpadot, okosan döntve az eső okán, hiszen itt kényelmesebbek a körülmények, mint lent, a várkerti réten. Azonnal kezdődik a hivatalos megnyitó, a ceremónia felvezetéseként kürtszó harsan, négy vadász adja meg az esemény alaphangját, majd terítéken hozzák be a méretes gímbikát, amit Litke táján ejtettek el, és fektetik le a lombokkal ölelt kis tisztáson.

Az üdvözlő beszédekben mindenki méltatja a vadász – a horgásztársadalmat, mondván nem pusztán a zsákmány utáni hajsza a lényeg, hanem környezettudatos tevékenységet végeznek ők a természetvédelem jegyében, és óriási a különbség a rapsic és az igazi vadász között. Aki pedig netán bántó megjegyzéseket tesz rájuk, hogy kényük-kedvük szerint ölik le az állatokat, ne felejtsék el, ők akkor is ott vannak az erdőn-mezőn a folyók-tavak partján, amikor pusztító szárazság telepedik a tájra, vagy hidegrázós fagy köszönt be, akkor is zsákszámra viszik oda az eledelt, hogy ne éhezzenek a vadak és halak.

Miközben tart a Hubertus mise, gyorsan körbejárunk a környéken, az orrunk által vezetve, hiszen párhuzamosan főzőverseny is zajlik a kastély udvarán. Elvetődünk a kétbodonyi horgászegyesület tagjainak üstjéhez, amelyben már bőven rotyog a finom halászlé. Természetesen ponty az alapanyag, és ha kellőképpen meghűl a forró étel, kiváltképp ízletes falatozás vár a kóstolókra. De a többiek is tüsténkednek, emitt jófajta vadpörkölt készül a katlanban, másutt a süllő sem marad ki a kínálatból.

Hamarosan újra kürtjel hívogat a színpad felé. De előbb még elmélázunk egy tréfás kedvű, hosszú szőrű vadászkutya ugrándozásán, akit nehezen tud féken tartani a gazdája, de a karon ülő sasmadár rendkívül fegyelmezetten viseli, hogy zajosan forog körülötte az élet. A szervezők, a vármegyei vadászok és horgászok elöljárói kitüntetéseket adnak át az arra érdemeseknek, és persze az ifjú vadászok is leteszik esküjüket, hogy ezután már teljes jogú tagok lehessenek.

Nemsokára itt a búcsú ideje, még visszatekintünk pár percre, az égen a felhők is mintha elvonulnának a Forgáchok ősi fészke fölül. Az ünnep viszont még tart tovább az est beköszöntéig.

Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Nem változik (egyelőre?) semmi a balassagyarmati média vezetésében

A helyi sajtó helyzete is szóba került a balassagyarmati képviselő-testület legutóbbi, május 28-i ülésén. Bár az ellenzéki képviselők javasolták, egyelőre semmi érdemi változás nem történt a városi média vezetésében. A Tisza Párt országos hatalomra kerülése óta szinte mindennapos hír szerte hazánkban, miként alakul majd a jövőben a korábban rendkívüli mértékben a Fidesz-KDNP és holdudvara által… Bővebben

Bővebben...