Pénteki gondolatok (14.) – Mi van a cipőben?

Miklós nap reggelén alig dörzsöltem ki a csipákat a szememből, máris jelezte a telefonom, üzenetet kaptam. Ráadásul egy videót. A felvételt Rétságon élő kedves barátom, egykori tanítványom küldte, benne azokkal a pillanatokkal, amint zenei aláfestéssel Mikulás alkalmából köszönti a család a két gyermeket. Megmondom őszintén, kissé meg is hatódtam a látványon, mert nincs szebb emberi öröm, mint a gyermekek önfeledt, őszinte boldogsága.

Az általános iskolás lány és fiú izgalommal teli mozdulatokkal bontotta ki a csomagokat, és kitörő lelkesedéssel kiáltottak fel, amikor megpillantották az ajándékaikat.

És sorra vetődtek lelki szemeim elé a régi emlékek. Egyszer, még bőven fiatal legényként, nagymamámtól kaptam egy télapós csomagot. Mivel nem különösebben rajongok az édességekért, hazaérve hanyagul csak a szekrény polcára tettem, és szépen ott is maradt bontatlanul. Eltelt néhány hét, és karácsony táján Nagyi megkérdezte, ízlettek-e a csokoládék. Egyből a homlokomra csaptam, akkor jutott eszembe, bizony, megfeledkeztem a csomagról. „Nem jól tetted” – mondta nagymamám, mert pénz is volt az ajándékban. Hazaérve kinyitottam, és valóban ott volt a pakkban két zizegő, kékhasú ezerforintos.

Édesapám is adott a Mikulás szentségére. Jócskán elmúltam harminc esztendős, és december 6-án felébredve még mindig találtam valamit a negyvenhetes méretű cipőimben. Koromnál fogva jól tudta, nem illik már hozzám a sportszelet, meg a Milka-tábla, így aztán egy két deciliteres unicumos üveget leltem a „csukámban”.

Belegondoltam, egyedül élve milyen jó érzés lenne még egyszer az életben valami hasonlót átélni Miklós nap hajnalán, de attól tartok, a kutyáim és macskáim jóvoltából erre alighanem hiába várok.

Aktuális

Hatalmasat bakiztak a „Magyarország, szeretlek” szereplői

Vasárnap este teljesen véletlenül kapcsoltam a távirányítóval a Duna televízió csatornájára, ahol a közkedvelt „Magyarország, szeretlek” című műsor futott. Ráadásul épp Madách Imre került előtérbe, a fülhallgatós-kitalálós részben. Nosza, ott is maradtam, kíváncsi voltam, hogy Palócország legnagyobb drámaírójának munkásságát milyen formában tárják elő. Amikor Miller Zoltán egyre több információt kitalált, még olyanokat is, amelyek nem […]

Továbbiak
Aktuális

Magyar Kultúra Lovagja lett a nógrádi szlovák hagyományok éltetője

Budapesten, a Stefánia Palotában, a Honvéd Kulturális Központban vehette át az elmúlt hétvégén Debreceniné Králik Tünde a Magyar Kultúra Lovagja megtisztelő címet. A Nógrád közégben élő hölgy a helyi szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke, és harminckét esztendeje töretlenül dolgozik a hagyományok ápolásáért. A Magyar Kultúra Lovagja címre a felterjesztést Végh József helytörténész közbenjárásával Nógrád önkormányzata tette […]

Továbbiak
Aktuális

Pénteki gondolatok (20.) – Nógrád az ország közepe

Bár idén nincs kerek évforduló, azért a mi kies tájunkon most is egymást érik a januári jeles napok, amelyek kiválóságainkhoz, vagy nevezetes történelmi mozzanatokhoz kötődnek. Azaz nyugodtan kijelenthetjük, így, az esztendő elején valóban Nógrád az ország közepe. Vegyük mindjárt a két irodalmi híresség születésnapját. Előbb Mikszáth Kálmánt köszönthetjük (16-án), aztán nem sokkal később Madách Imrét […]

Továbbiak