Pénteki gondolatok (16.) – Lakomák a bejglimentes övezetben

Ahány ház, annyi szokás, tartja a mondás, és ez hűen igaz a karácsonyi ünnepkörre is, de rám biztosan nem vonatkoznak az általánosságok. Ugyanis egyáltalán nem tartozom az édesszájúak közé.

Olyannyira nem, hogy már gyermekkorom óta egyfajta bejglimentes övezetet hirdettem meg a közvetlen környezetemben. Hiába barnállott csalogatóan csodálatos illatfelhővel a konyhaasztalon a frissen elkészült ínycsiklandó sütemény, én máris dacosan hátat fordítottam a finomságnak. Sohasem szerettem a diós és mákos ízesítést, de palacsintával sem tömtem meg dugig a bendőmet, legfeljebb egy-két túrós példány csusszant le néhanapján a torkomon.

Bezzeg a húsos falatok. Emlékszem, gyermekkoromban mindig a szentestét megelőző szombaton tartották az őrhalmi portán nagymamámék a disznótort, és mint érdeklődő kölyök, folyamatosan ott sündörögtem a felnőttek között, eleinte csak a malac farkát pár pillanatig megfogva éreztem át a hangulatot, később aztán tevékenyebb részese lettem a feladatsoroknak, de sohasem mulasztottam el bőven végigkóstolni a katlanhúsos teknő tartalmát, miként a töltésre váró kolbász és hurkaalap minőségi ellenőrzését is szívesen elvégeztem.

Amikor aztán mindennel végeztünk, és az asszonyok az udvari lámpa fényénél már kevésbé lendületesen kavargatták a zsíros katlant, következhetett a lakoma, benne a számomra legkedvencebb kedvenc kajával, az orjalevessel.

Hasonlóképpen élveztem a karácsonyi ebédeket, egyik napon az apai, a másikon az anyai nagyszülőknél. Miután mindenki telítetten jóllakott, a családtagok egy része néhány fertályórácskára alaposan bepunnyadt, szunyókált egy kicsit, nos, ebből én nem vettem ki a részemet, inkább játszottam a kutyákkal, vagy kértem egy csésze kávét, de hogy elaludjak az ünnepi asztal mellett a fotelben elkényelmesedve – ez nem az én világom.

Kár, hogy ezek a visszapillantások a múlt ködébe révedeznek, és jelenlegi életkörülményeimben nem adatnak meg nekem hasonló élmények.

Aktuális

Hatalmasat bakiztak a „Magyarország, szeretlek” szereplői

Vasárnap este teljesen véletlenül kapcsoltam a távirányítóval a Duna televízió csatornájára, ahol a közkedvelt „Magyarország, szeretlek” című műsor futott. Ráadásul épp Madách Imre került előtérbe, a fülhallgatós-kitalálós részben. Nosza, ott is maradtam, kíváncsi voltam, hogy Palócország legnagyobb drámaírójának munkásságát milyen formában tárják elő. Amikor Miller Zoltán egyre több információt kitalált, még olyanokat is, amelyek nem […]

Továbbiak
Aktuális

Magyar Kultúra Lovagja lett a nógrádi szlovák hagyományok éltetője

Budapesten, a Stefánia Palotában, a Honvéd Kulturális Központban vehette át az elmúlt hétvégén Debreceniné Králik Tünde a Magyar Kultúra Lovagja megtisztelő címet. A Nógrád közégben élő hölgy a helyi szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke, és harminckét esztendeje töretlenül dolgozik a hagyományok ápolásáért. A Magyar Kultúra Lovagja címre a felterjesztést Végh József helytörténész közbenjárásával Nógrád önkormányzata tette […]

Továbbiak
Aktuális

Pénteki gondolatok (20.) – Nógrád az ország közepe

Bár idén nincs kerek évforduló, azért a mi kies tájunkon most is egymást érik a januári jeles napok, amelyek kiválóságainkhoz, vagy nevezetes történelmi mozzanatokhoz kötődnek. Azaz nyugodtan kijelenthetjük, így, az esztendő elején valóban Nógrád az ország közepe. Vegyük mindjárt a két irodalmi híresség születésnapját. Előbb Mikszáth Kálmánt köszönthetjük (16-án), aztán nem sokkal később Madách Imrét […]

Továbbiak