Pénteki gondolatok (17.) – Téli lepel nélkül

Újra eltelt egy karácsony úgy, hogy voltaképpen téli hangulat nélkül maradtunk, ismét hiányzott a vastag fehér lepel, amely beborítja a tájat.

Pedig a szenteste előtti napon őszintén reménykedtünk benne, idén talán másképp lesz. A meteorológiai jelentések óráról-órára más és más mennyiségű havat jósoltak, akadt olyan előrejelzés, amely öt-hat centiméteres réteget várt. Azon a hajnalon kíváncsiskodtam is erősen, hogy vajon mennyire igazolódnak be a várakozások. Amikor Deák Bill Gyula kedvenc időpontja, azaz „három óra húsz” táján felébredtem, nosza kinéztem az ablakon, de csak ímmel-ámmal hulló pelyheket láttam a házammal szemközti lámpa fényében.

Lassan elfelejthetjük a hasonló élményeket?!

Reggelre a csalódottság csak nőtt, ráadásul mire eljött huszonötödike, már csak az árnyékosabb helyeken emlékeztetett néhány pont arra, bizony itt megmaradó csapadék volt az égi áldás, ami aztán szilveszterre talán végképp eltűnik a járdák mellékéről.

Úgy tűnik, a huszonegyedik század harmadik évtizedének közepéhez érkezve egyre inkább hozzá kell szoknunk az elszomorító jelenségekhez, hála a mindenhol hangoztatott globális felmelegedés hatásainak. Éppen ezért felkészülhetünk a legrosszabbakra, a száraz és meleg telekre, a szánkózásmentes decemberre és januárra.

Nem marad más, mint irigykedve szemlélve a régi képeket, amelyeken a betlehemező gyerekek a jócskán behavazott falusi utcákon elindulnak a szomszédba, vagy éppen a fehér takaróval belepett udvaron végzik a mesterek és segédeik a sertés feldolgozásának műveleteit.

Lehet, hogy ezután mi már csak hasonló fotókon találkozhatunk az igazi téllel?

Aktuális

Hatalmasat bakiztak a „Magyarország, szeretlek” szereplői

Vasárnap este teljesen véletlenül kapcsoltam a távirányítóval a Duna televízió csatornájára, ahol a közkedvelt „Magyarország, szeretlek” című műsor futott. Ráadásul épp Madách Imre került előtérbe, a fülhallgatós-kitalálós részben. Nosza, ott is maradtam, kíváncsi voltam, hogy Palócország legnagyobb drámaírójának munkásságát milyen formában tárják elő. Amikor Miller Zoltán egyre több információt kitalált, még olyanokat is, amelyek nem […]

Továbbiak
Aktuális

Magyar Kultúra Lovagja lett a nógrádi szlovák hagyományok éltetője

Budapesten, a Stefánia Palotában, a Honvéd Kulturális Központban vehette át az elmúlt hétvégén Debreceniné Králik Tünde a Magyar Kultúra Lovagja megtisztelő címet. A Nógrád közégben élő hölgy a helyi szlovák nemzetiségi önkormányzat elnöke, és harminckét esztendeje töretlenül dolgozik a hagyományok ápolásáért. A Magyar Kultúra Lovagja címre a felterjesztést Végh József helytörténész közbenjárásával Nógrád önkormányzata tette […]

Továbbiak
Aktuális

Pénteki gondolatok (20.) – Nógrád az ország közepe

Bár idén nincs kerek évforduló, azért a mi kies tájunkon most is egymást érik a januári jeles napok, amelyek kiválóságainkhoz, vagy nevezetes történelmi mozzanatokhoz kötődnek. Azaz nyugodtan kijelenthetjük, így, az esztendő elején valóban Nógrád az ország közepe. Vegyük mindjárt a két irodalmi híresség születésnapját. Előbb Mikszáth Kálmánt köszönthetjük (16-án), aztán nem sokkal később Madách Imrét […]

Továbbiak