Daruval döntötték le Balassagyarmaton a szovjet emlékművet

Egyetlen puskalövés nélkül, békésen zajlottak le Balassagyarmaton az 1956-os októberi események. A szabadságharc leverését követően természetesen nem maradhatott el a megtorlás: Ábel Lajost halálra verték a pribékek, míg a többi főszereplő súlyos börtönbüntetéseket szenvedett.

Az Ipoly-parti városban történt fejleményeket annak idején az egyik közeli szemtanú, Paule László mesélte el 2001-ben e sorok írójának. A Madách-ligeti lakásában ültünk le beszélgetni, és az idős férfi negyvenöt év távlatában is olyan szemléletességgel mondta el a legfőbb mozzanatokat, hogy a lelki szemeim előtt szinte filmszerűen peregtek le a korabeli kockák.

Dr. Magyar Pál (jobbra) Szabó Endre újságíró társaságában a 2006-os temetői megemlékezésen (fotó: Palóc Krónika archív)

Október 26-án az Aköv (közlekedési vállalat) dolgozói indultak el a Nádor utca és a főutca sarkán található telephelyről, egyrészt abból a célból, hogy elérjék a két nappal korábban a településre Budapestről érkezett és utóbb letartóztatott fiatalok szabadon engedését, másrészt megakadályozzák, hogy a postán a politikai vezetők visszatartsák a járási tanács szakszervezeti bizottsága által a fővárosba küldendő táviratot.

Menet közben azonban meggondolták magukat, és megváltoztatva az útvonalat, a Bajcsy úton a vasútállomás felé vették az irányt, hogy a vasutasokat csatlakozásra bírják. Visszafelé haladva, a Kossuth Lajos utcán egyre csak nőtt a tömeg, amely a kórházhoz érve hatalmasra duzzadt. Itt közfelkiáltásra a főépület mellett található szovjet emlékmű eltávolítása mellett döntöttek, ám ez puszta kézzel nem sikerülhetett. Hamar előkerült egy teherautóra szerelt daru, és a seregnyi ember örvendezése közepette a megszálló hadsereg mementója ledőlt.

Ezután a tömeg visszafordult a belvárosba. Pár percre megálltak a Kossuth utca sarkán lévő Petőfi-emléktáblánál, majd néhányan kiváltak a sokadalomból, felsiettek a régi vármegyeháza tetejére és leverték a vörös csillagot, majd ugyanerre a sorra jutott a bíróság homlokzatáról a kommunista címer. Ekkor a budapesti fiatalokat már elengedték, köszönhetően két ügyvéd, dr. Daróczi Gusztáv és dr. Magyar Pál közbenjárására, akik elvállalták a letartóztatott személyek védelmét és szabadon bocsátási kérelmüket a megrettent ügyészség elfogadta.

A további fejlemények forrása az 1996-ban kiadott „1956 Nógrád Megyei kronológiája és személyi adattára című kötet”. Ebben olvasható, hogy másnap a járási tanács (a mai rendőrkapitányság) épületében dr. Daróczi Gusztáv elnökletével megalakult a Városi és Járási Ideiglenes Forradalmi Nemzeti Tanács, míg 28-án Bargár Ödön vezetésével a nemzetőrség helyi egysége.

A későbbiekben Balassagyarmaton az élet nyugodt mederben zajlott, mindaddig, míg november 4-ét, a szabadságharc leverését követően megjelentek a szovjet tankok és a kommunisták visszavették a hatalmat.

A forradalom balassagyarmati főszereplői közül dr. Daróczi Gusztávot a Budapesti Katonai Bíróság 1958. március 22-én első fokon életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte, amit másodfokon a Legfelsőbb Bíróság Katonai Kollégiumának külön tanácsa 6 év börtönre módosított. Dr. Magyar Pált első fokon halálra ítélték, amit később 8 évnyi börtönre módosítottak. Paule László pedig, aki 2012-ben posztumusz kapta meg a Pro Urbe-díjat, ítélet nélkül vetettek börtönbe 1957 tavaszán és csak egy év múltán szabadult a fogságából.

Dr. Daróczi Gusztáv és dr. Magyar Pál nevét a déli városrészben ma utca viseli.

Történelmi

Kicsinyített mása érkezett meg először a városba az oroszlános szobornak

A Palóc-liget legnépszerűbb köztéri alkotásának számított a múlt század második felében az első világháborús hősöknek állított úgynevezett oroszlános szobor Balassagyarmaton. Rengeteg családi kép, egyéb fotó készült a kőből faragott állat előtt-mellett és rajta. Az 1923 óta immár rendezett tanácsi joggal rendelkező Ipoly-parti város elöljárói Keviczky Hugó szobrászművészt kérték fel, hogy készítse el a Hősök emléke […]

Továbbiak
Történelmi

Négymillió forintot zsákmányoltak 25 éve a berceli postarablók

Negyed századdal ezelőtt, az utolsó 1-es számmal kezdődő „ezres napokra” fordulva a nyugat-nógrádi térség fejleményeire visszatekintve akadt iskolai névadó, emléktábla-avató, illetve nem kis feltűnést keltett, hogy két elvetemült fickó kirabolta a berceli postahivatalt. Már a záráshoz készülődtek 1999. december 9-én, csütörtökön délután négy óra tájban a berceli postán, amikor két férfi lépett be az épületbe, […]

Továbbiak
Történelmi

Nyolcvan éve „szabadult fel” Balassagyarmat

A kommunista-szocialista rendszerek bő négy évtizeden keresztül kiemelt ünnepnek tekintették Balassagyarmaton december 9. napját, mondván a második világháború végéhez közeledve 1944-ben ezen a napon nyomultak be a városba és foglalták el a települést a szovjet csapatok, és a katonákat egészen a rendszerváltásig „felszabadítóként” övezte kitüntetett figyelem az Ipoly-partján. A 2. Ukrán Front Plijev tábornok parancsnoksága […]

Továbbiak