Igen nehéz pénzügyi helyzetben vette át a település irányítását Nógrád újonnan megválasztott önkormányzata. A teljesen kicserélődött képviselő-testület, élén Dávid Barbara polgármesterrel legfontosabb feladatának a költségvetés helyreállítását tekinti, a gazdálkodási-irányítási feladatok hatékonyabbá tételét, csak ezután gondolkodhatnak további fejlesztési, előrelépési elképzelésekben. A polgármester portálunk felkérésére részletesen ecsetelte ezeket.
*Mivel szembesültek, mikor október első napjaiban átvették a falu vezetését?
*Legelőször is szeretném kifejezni köszönetemet a község választóinak a belénk vetett bizalomért. Eddig sohasem látott számban mentek el júniusban a polgárok szavazni, az eredmény megmutatta, a többség változást akart. Ez komoly felelősséget jelent, a falu lakói, a jövőnk iránt. Sajnos az átadás-átvétel során kiderült, hogy az önkormányzatnak nagymértékű, 15 millió forintnál nagyobb összegre rúgó, hatvan napon túli tartozása halmozódott fel, nem beszélve a kifizetetlen számlákról, illetve a pályázati teljesítésben is adódtak elmaradások. A kötelezettségek feltérképezése időigényes feladat volt, de mára elmondhatjuk, hogy sikerült felállítanunk a következő időszakra vonatkozóan működőképes likviditási tervet a tartozások rendezésére és a teljesítésekre vonatkozóan. Hosszantartó és nehéz folyamat lesz befoltozni a költségvetésben keletkezett lyukakat, az év végével vissza kell törlesztenünk a 15 millió forintos folyószámla hitelünket is, de eltökéltetek vagyunk abban, hogy mihamarabb ledolgozzuk a hiányt.
*Ráadásul ott a vár, ami egyelőre zárva tart.
A hatóságok döntése alapján október végéig lett volna zárva a vár, ám az állagmegőrző munkálatokkal nem készültek el, így a nyitás ismét elmaradt. Tájékoztatást kértünk a vár tulajdonosától a nemzeti vagyonkezelőtől, de mindezidáig ezt nem kaptuk meg tőlük, sem a műemlékvédelemtől. Pár napja határozat formájában értesítés érkezett a kormányhivataltól, hogy a karbantartási feladatok elvégzésére vonatkozó határidőt meghosszabbítják 2025. november 1-ig. A vár érthető módon szívügye minden nógrádi lakosnak, ezért személyes egyeztetési kapcsolatfelvételt kezdeményeztünk a vagyonkezelővel a részletek megbeszélésére. Szívből reméljük, hogy 2025-ben újra benépesülhet a vármegyénknek nevet adó erődítmény.
*Milyen egyéb terveket fontolgatnak a következő ötéves ciklusra?
Gazdasági helyzetünket figyelembe véve főként olyan dolgokra kell összpontosítanunk, amelyek nem igényelnek jelentős anyagi hozzájárulást, mégis nagy kihatással lehetnek mindennapjainkra, közérzetünk javulására. Ilyen például a tó és a temető környékének folyamatos tisztítása, szépítése, a vasútállomás és a buszmegállók körüli terület rendbetétele. Ebbe tartozik a játszótereink felülvizsgálata, balesetmentesítési szempontból is. Elengedhetetlen, hogy helyben minél több kis- és középvállalkozás induljon be a jövőben. A munkaképes lakosság döntő többsége más településeken dolgozik, sokan a rétsági ipari park üzemeiben, itthon pedig nagy hiány van a munkalehetőségekben. Próbáljuk majd megtalálni a módját, hogy miként serkenthetnénk fel ezeket a folyamatokat, hogyan tudunk kisebb méretű üzemeket, foglalkoztatási egységeket a községbe csábítani, ezzel élénkítve a közéletet is, hogy a szülőföld ne csak háló, de munkahelye is legyen az embereknek. Természetesen állandóan figyelni fogjuk a pályázati lehetőségeket, amiket minél szélesebb körben szeretnénk kihasználni, mert önerőből képtelenség beruházásokat megvalósítani.
*A település lakosságmegtartó képességét hogyan lehet még növelni?
*Községünknek remek a fekvése, és a közlekedési viszonyainkra sem lehet panasz, akár a közutat, akár a vasutat tekintjük. Ennek köszönhetően az elmúlt években is sokan költöztek ide, így szeretnénk további építési telkeket létrehozni, hogy még több ember válassza otthonának Nógrádot. Az üresen álló önkormányzati ingatlanokat is mihamarabb funkciót kell találnunk, vagy meg kell fontoljuk az értékesítés lehetőségét, valamint több olyan út, közterület felújítása is nélkülözhetetlen, ami nemcsak a helyben élőknek javítaná a komfortérzetét, hanem az ide látogató turisták kényelmét is szolgálná.
(Dávid Barbara a beszélgetés végén rátért még arra, hogy a piactér létesítésénél a lakossági akaratot figyelembe véve nem a várparkolónál jelölik ki a helyszínt, hanem a falu központjában, a Flórián parkban. A fiatalokra is nagyobb figyelmet fordítanak ezentúl, a programkínálat bővítésével, a művelődési ház jobb kihasználásával, a civil ház bevonásával. De továbbra is hangsúlyozta, ezekről csak a költségvetési hiány kiegyenlítése után gondolkodhatnak.)