Izgatottak a gazdák, de nincs komolyabb pánikhelyzet Nógrádban

Napról-napra változnak az állapotok a ragadós száj- és körömfájás járvánnyal kapcsolatban. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Agrárkamara Nógrád vármegyei szervezete a minap gazdafórumot hívott életre az aktuális helyzetképet felvázolva, egyben szakértői válaszokat megfogalmazva a felmerült kérdésekre.

Bár Szlovákiában fokozott veszélyhelyzetet hirdettek, és most már a szűkebb pátriánkat érintő kishatár-forgalmat is tilalmazzák, ami többek között a Drégelypalánk és Ipolyhídvég, Őrhalom és Ipolyvarbó, valamint Ráróspuszta és Múlyad közötti átkelő pontokat, Csáki Balázs, a NAK Nógrád vármegyei elnöke tájékoztatása alapján nálunk jelenleg nincsenek korlátozás alá eső területek, de a gazdálkodók nagyon izgatottak, torokban a gombóccal várják a további fejlemények alakulását. Éppen azért szervezték meg Balassagyarmatra ezt a gazdafórumot, hogy az állattenyésztők minél tisztábban lássanak, megtudva a legfrissebb hiteles információkat, hiszen a közösségi médiában különféle összeesküvés-elméletek és „okos ötletek” terjednek.

Nógrád megyében is izgatottak a gazdák a száj – és körömfájás járvány miatt

Csáki Balázs kifejtette, a NAK Nógrád vármegyei elnökségének az a hozzáállása, hogy összpontosítva a figyelmet, a gazdálkodók „tartsák szárazon a puskaport”, reménykedve abban, hogy a mi térségünkbe nem jut el a járvány, ugyanakkor bármi megtörténhet, sok minden függ az éppen aktuális széliránytól, a madarak röptétől, vagy a vadak járásától. Személy szerint azt tartja valószínűnek, hogy sikerül időben elfojtani a járványt és Nógrád teljes területe mentes marad a bajtól. Végezetül elmondta, ha mindannyian szigorúan betartják a járványügyi intézkedéseket, akkor megmenekülhetünk a veszélytől.

A magyar tarka immunisabb a vírusra a jobban tejelő holstein-fríz fajtánál

A fórumon szakmai magyarázatokat adott a hallgatóságnak többek között dr. Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke, dr. Imre Sándor Nógrád vármegyei főállatorvos és dr. Rusvay Miklós, a közismert virológus professzor. A felmerülő kérdésekre adott válaszokban elhangzott, hogy azért kell Győr-Moson-Sopronban a tömeges leölés műveletét alkalmazni, mert ha a vakcinázás módszerét választják, akkor az utolsó beoltott állat leölésétől számított három éven belül nem lehet exportra szállítani bármilyen szarvasmarhát, vagy juhot, ami elképesztő és visszavonhatatlan gazdasági károkat okozna a magyar mezőgazdaságnak. A hagyományos hazai szarvasmarhák fajták, mint a szürke, vagy a magyar tarka a szakemberek megállapítása szerint valóban immunisabbak a száj – és körömfájással szemben, mint a jobban tejelő holstein-fríz tenyészállatok, de ez csapdát is jelent, mert nehezebben észlelhetőek náluk a gyengébbnek mutatkozó járvány-tünetek, de a vírus benn lapul a szervezetükben. A vadakról történő visszafertőzés azonban szinte kizárt, mert hasonló eset egész Európában nem fordult elő. Az óvatosság viszont legyen fokozott, az állatok zárt tartása egész Nógrádban erősen ajánlott.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Íjászaton vettek részt a Mi Hazánk Ifjai

Ingyenes nyílt napon vehettek részt a Mi Hazánk Ifjai az Árpád Népe Egyesület jóvoltából. A Mi Hazánk Ifjai Pest vármegyei csapata múlthét szombati kalandjait láthatjuk összefoglalva vármegyei Facebook oldalukon. Az egész napot programok sorozata töltötte ki, nevezetesen egy Margit-szigeten megtartott, igen komoly szintű küzdősport oktatáson vehettek részt a fiatal aktivisták, majd délután az Árpád Népe… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Felvidék Közéleti Politika Történelmi

Trianon videóval emlékeztek meg a Mi Hazánk Ifjai

Hazánk leggyönyörűbb tájain forgattak megemlékező videót a Trianoni Békediktátum aláírásának 106. évfordulója alkalmából a Mi Hazánk Ifjai. A videó elején a síron túlról hallhatjuk vissza Drábik János szavait: „A múlt egy nemzetnek olyan, mint fának a gyökér; ha a gyökeret elvágják, a fát könnyű kidönteni.” Számtalan magyar ember teszi fel a kérdést nap mint nap:… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...