Élesedik a párbaj az érsekvadkerti polgármester és a nógrádi Fidesz között (2.) – Dr. Őszi visszavág

Hetek óta dúl az internetes szócsata az érsekvadkerti polgármester és a nyugat-nógrádi Fidesz-vezérkar között. Legutóbb bekapcsolódott a vitába Barna János közgyűlési alelnök, amire rögvest visszavágott dr. Őszi Attila.

Érsekvadkert polgármestere az „operatív főnök” néhány cinikusnak hangzó jelzőjét kifogásolta, főként a cikkünk első részében is olvasható „teper” és „kilincsel” kifejezéseket, amelyek egyrészt méltatlanok egy felelős politikushoz, másfelől aki tényeket hangoztat, nem ilyen stílusban kommunikál. De hamar rátért a lényegre.

Miután Barna János érvrendszerében a „teljes igazságra” utalt az Érsekvadkertnek megítélt támogatásokkal kapcsolatban, a faluvezető néhány fontos tény pontosítására igyekezett rávilágítani.

Hangsúlyozta, hogy a közgyűlési elnök által összeállított listán szereplő tételek túlnyomó többsége a 2010 és 2019 közötti időszakból származik, azaz a Fidesz-támogatottságú önkormányzati ciklusokból, ezek megvalósításának jelentős hányadát a község jelenlegi irányítói megörökölték, a lebonyolításukkal, elszámolásukkal, kivitelezési nehézségeikkel együtt. Ellenben az elmúlt öt évben látványosan visszaesett a támogatások aránya, dr. Őszi szerint különösen az olyan pályázati források esetében, ahol politikai hátszél, pártkötődés vagy személyes kapcsolatok alapján történnek az elbírálások. A 2020 és 2024 közötti időszakból a Barna-listában nem lelhető fel komolyabb támogatás, vagyis annak ellenére, hogy a község önkormányzata rendszeresen próbálkozott, alig jutott valami pénzmag a falunak.

A polgármester hozzáteszi, mivel a Terület – és Településfejlesztési Operatív Programból származó támogatások uniós alapú pénzügyi források, nem a magyar kormány jóindulatából kapják meg a települések, az állam ezekben csak közvetítő szerepet játszik, azaz a TOP-pénzek Érsekvadkertnek is alanyi jogon járnának, nem „kegyből” kapva. A Magyar Falu Program esetében pedig az alapelemek nem valódi fejlesztéspolitikai támogatások, hanem országos szinten megalkotott „sablonpályázatok”, és egy-egy járda építése, vagy játszótér kialakítása nem pótolhatja egy középület felújítását, esetleg ipari terület létesítését.

Az általános iskola fejlesztései nem tartoznak az érsekvadkerti önkormányzat hatáskörébe

Válaszában dr. Őszi Attila határozottan kijelenti, régóta tapasztalható gyakorlat, hogy a független polgármestereket bünteti a kormányzat, hiszen az elmúlt években számos olyan település járt pórul, ahol nem a Fidesz jelöltje nyert az önkormányzati választáson. „Ez nem csak vélemény, hanem térségi szinten is kimutatható tendencia: ahol fideszes polgármester van, ott bőséges a támogatás, ahol független, ott minimális. A pénzosztás politikai alapon történik” – emeli ki.

A későbbiekben a polgármester kifejti, a Barna János által felsorolt tételek közül az egyházközösségi terek fejlesztése, illetve a Kolping-közösség támogatása kifejezetten egyházi beruházás volt, az önkormányzatnak ehhez semmi köze, míg a faluház korszerűsítésére a helyi hagyományőrző egyesület pályázott, sőt a megjelölt összeg sem felel meg, mert valójában ez a kivitelezés nem 38,9, hanem csupán 6 millió forintból történt. Az általános iskolának megítélt összegek pedig a tankerületi központ hatáskörébe tartoznak.

A továbbiakban dr. Őszi Attila megemlít még néhány technikai részletet, és hangsúlyozza, az élhető települések számára megítélt támogatásokat a kormányzat utasítására minden önkormányzatnak vissza kellett utalnia. A technikai problémák és a visszautalás miatt ezzel Érsekvadkert 46 millió forintot vesztett.

Összegzésként közli a polgármester, hogy a Nógrád Vármegyei Közgyűlés alelnöke ne nézze le az érsekvadkerti embereket! A lakosság ugyanis pontosan látja, hol épül valami és hol nem. „Látják, hogy a falu vezetése próbál tenni, de a központi támogatás hiánya komoly gátat szab a fejlődésnek.”

Végezetül az őt ért „tiszás” váddal kapcsolatban dr. Őszi Attila leszögezi, 2010-ben két oldalas levélben fogalmazta meg, miért mond le a Fidesz-tagságról, ezt a levelet Barna János nyugodt szívvel a nyilvánosság elé tárhatja.

(A politikai párbaj következő fejleményeiről – amennyiben lesznek – természetesen tájékoztatjuk az olvasóközönséget.)

.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...