Élesedik a párbaj az érsekvadkerti polgármester és a nógrádi Fidesz között (2.) – Dr. Őszi visszavág

Hetek óta dúl az internetes szócsata az érsekvadkerti polgármester és a nyugat-nógrádi Fidesz-vezérkar között. Legutóbb bekapcsolódott a vitába Barna János közgyűlési alelnök, amire rögvest visszavágott dr. Őszi Attila.

Érsekvadkert polgármestere az „operatív főnök” néhány cinikusnak hangzó jelzőjét kifogásolta, főként a cikkünk első részében is olvasható „teper” és „kilincsel” kifejezéseket, amelyek egyrészt méltatlanok egy felelős politikushoz, másfelől aki tényeket hangoztat, nem ilyen stílusban kommunikál. De hamar rátért a lényegre.

Miután Barna János érvrendszerében a „teljes igazságra” utalt az Érsekvadkertnek megítélt támogatásokkal kapcsolatban, a faluvezető néhány fontos tény pontosítására igyekezett rávilágítani.

Hangsúlyozta, hogy a közgyűlési elnök által összeállított listán szereplő tételek túlnyomó többsége a 2010 és 2019 közötti időszakból származik, azaz a Fidesz-támogatottságú önkormányzati ciklusokból, ezek megvalósításának jelentős hányadát a község jelenlegi irányítói megörökölték, a lebonyolításukkal, elszámolásukkal, kivitelezési nehézségeikkel együtt. Ellenben az elmúlt öt évben látványosan visszaesett a támogatások aránya, dr. Őszi szerint különösen az olyan pályázati források esetében, ahol politikai hátszél, pártkötődés vagy személyes kapcsolatok alapján történnek az elbírálások. A 2020 és 2024 közötti időszakból a Barna-listában nem lelhető fel komolyabb támogatás, vagyis annak ellenére, hogy a község önkormányzata rendszeresen próbálkozott, alig jutott valami pénzmag a falunak.

A polgármester hozzáteszi, mivel a Terület – és Településfejlesztési Operatív Programból származó támogatások uniós alapú pénzügyi források, nem a magyar kormány jóindulatából kapják meg a települések, az állam ezekben csak közvetítő szerepet játszik, azaz a TOP-pénzek Érsekvadkertnek is alanyi jogon járnának, nem „kegyből” kapva. A Magyar Falu Program esetében pedig az alapelemek nem valódi fejlesztéspolitikai támogatások, hanem országos szinten megalkotott „sablonpályázatok”, és egy-egy járda építése, vagy játszótér kialakítása nem pótolhatja egy középület felújítását, esetleg ipari terület létesítését.

Az általános iskola fejlesztései nem tartoznak az érsekvadkerti önkormányzat hatáskörébe

Válaszában dr. Őszi Attila határozottan kijelenti, régóta tapasztalható gyakorlat, hogy a független polgármestereket bünteti a kormányzat, hiszen az elmúlt években számos olyan település járt pórul, ahol nem a Fidesz jelöltje nyert az önkormányzati választáson. „Ez nem csak vélemény, hanem térségi szinten is kimutatható tendencia: ahol fideszes polgármester van, ott bőséges a támogatás, ahol független, ott minimális. A pénzosztás politikai alapon történik” – emeli ki.

A későbbiekben a polgármester kifejti, a Barna János által felsorolt tételek közül az egyházközösségi terek fejlesztése, illetve a Kolping-közösség támogatása kifejezetten egyházi beruházás volt, az önkormányzatnak ehhez semmi köze, míg a faluház korszerűsítésére a helyi hagyományőrző egyesület pályázott, sőt a megjelölt összeg sem felel meg, mert valójában ez a kivitelezés nem 38,9, hanem csupán 6 millió forintból történt. Az általános iskolának megítélt összegek pedig a tankerületi központ hatáskörébe tartoznak.

A továbbiakban dr. Őszi Attila megemlít még néhány technikai részletet, és hangsúlyozza, az élhető települések számára megítélt támogatásokat a kormányzat utasítására minden önkormányzatnak vissza kellett utalnia. A technikai problémák és a visszautalás miatt ezzel Érsekvadkert 46 millió forintot vesztett.

Összegzésként közli a polgármester, hogy a Nógrád Vármegyei Közgyűlés alelnöke ne nézze le az érsekvadkerti embereket! A lakosság ugyanis pontosan látja, hol épül valami és hol nem. „Látják, hogy a falu vezetése próbál tenni, de a központi támogatás hiánya komoly gátat szab a fejlődésnek.”

Végezetül az őt ért „tiszás” váddal kapcsolatban dr. Őszi Attila leszögezi, 2010-ben két oldalas levélben fogalmazta meg, miért mond le a Fidesz-tagságról, ezt a levelet Barna János nyugodt szívvel a nyilvánosság elé tárhatja.

(A politikai párbaj következő fejleményeiről – amennyiben lesznek – természetesen tájékoztatjuk az olvasóközönséget.)

.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Íjászaton vettek részt a Mi Hazánk Ifjai

Ingyenes nyílt napon vehettek részt a Mi Hazánk Ifjai az Árpád Népe Egyesület jóvoltából. A Mi Hazánk Ifjai Pest vármegyei csapata múlthét szombati kalandjait láthatjuk összefoglalva vármegyei Facebook oldalukon. Az egész napot programok sorozata töltötte ki, nevezetesen egy Margit-szigeten megtartott, igen komoly szintű küzdősport oktatáson vehettek részt a fiatal aktivisták, majd délután az Árpád Népe… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Felvidék Közéleti Politika Történelmi

Trianon videóval emlékeztek meg a Mi Hazánk Ifjai

Hazánk leggyönyörűbb tájain forgattak megemlékező videót a Trianoni Békediktátum aláírásának 106. évfordulója alkalmából a Mi Hazánk Ifjai. A videó elején a síron túlról hallhatjuk vissza Drábik János szavait: „A múlt egy nemzetnek olyan, mint fának a gyökér; ha a gyökeret elvágják, a fát könnyű kidönteni.” Számtalan magyar ember teszi fel a kérdést nap mint nap:… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...