Pénteki gondolatok (48.) – Minek ide tűzijáték?

Őszintén szólva, cseppet sem szeretem a tűzijátékot. Mindig elleneztem a pirotechnikai eszközök alkalmazását, bármilyen formában történjen is. Legyen akár labdarúgó mérkőzések szurkolói szektorában, szilveszter éjszakáján az ipolyvarbói templom árnyékában, vagy augusztus 20-án a főváros kellős közepén.

Ilyenkor mindig felerősödik bennem az állatbarát énem. Az esztendő utolsó napján már előre felkészülök, mikor kaparják nyüszítve a teraszajtót a kedves kutyáim, félve-reszketve kérve bebocsáttatást a házba, hogy ott megnyugodhassanak. Bezzeg mit élhetnek át augusztus 20-án a Margitsziget két – és négylábú lakói, vagy a parkok kismadár-állománya. Bizony ez nálam már kimeríti az állatkínzás fogalmát.

Természetesen elfogadom, hogy ilyenkor a nép a rakpartra tódul, hogy megtekinthesse a Citadelláról, vagy a folyón parkoló uszályokról sistergően a magasba röppenő rakétákat. Az emberek többsége ezt persze nagyszerű látványként éli meg, és utána napokig beszél arról, mekkora élményben részesült a budapesti kiruccanáson.

Az már mellékes számukra, hogy ez a produkció mennyibe is kerül voltaképpen, a „plebs” tömegeit aligha érdekli, hogy az effajta szórakoztatásuk sok-sok millióba, sőt pár milliárdba kerül. Voltaképpen a semmiért. Igazat kell adnom Karácsony Gergely főpolgármesternek, aki nemes egyszerűséggel „45 perces állami közpénzégetésnek és környezetszennyezésnek” minősítette a tűzijátékot, ami miatt gyakorlatilag egy hétig megbénítják a főváros észak-déli irányú közlekedését. Szentkirályi Alexandra érvelését viszont a „legmesszebbmenőkig” visszautasítom. Egyszerűen nem értem, hogyan fér egy kalap alá a tűzijáték Szent István ünnepének méltó megélésével. Egyértelmű, hogy ebbe a fogalomba tökéletesen beleillik az ezeréves államunk alapítása előtti tisztelgés, az új kenyér megáldása, a vallásos körmenetek sokasága, de ez a bősz durrogtatásos hóbelevanc semmiképpen sem, meg az „átkosban” látott parádé sem, amikor a Dunába hulló ejtőernyősöket szedték ki a vízből a motorcsónakos rendőrök.

Egyszóval: mindenki rengeteget spórolna azzal, ha 2026-ban már nem lenne „világmegváltó” tűzijáték Budapesten, és őszintén remélem, immár a nem Fidesz-érában ezt meg is szünteti az új kormányzat, és jóval hasznosabb dolgokra költi majd azt a pár milliárdot, például egészségügyre, oktatásra, közlekedés-fejlesztésre.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld

Videón Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye csodái

Íme hazánk néhány geológiai csodája északkeletről. „Geológiai csodák az északkeleti régióban” címmel készítettek kisfilmet. Az M1 – Magyarország Ma című műsorában rövid bepillantást nyerhetünk az aggteleki barlangvilág, a jósvafői hucul mének, a szögligeti Szádvár és a martonyi Háromhegyi pálos templom- és kolostorrom csodáiba és szó esik egy nagyon fontos vizes élőhely fejlesztésről is.” – tette… Bővebben

Bővebben...