Pénteki gondolatok (50.) – Fafaragók dicsősége

Nemrégiben a facebook-on figyeltem fel egy eseményről szóló tudósításra, amely az augusztus huszadikai nemzeti ünnep alkalmából „Népművészet mestere” címmel kitüntetett Egri István balassagyarmati fafaragó szakember köszöntéséről készült. Ebből az alkalomból sok-sok személyes emlék gyülemlett fel az agyamban.

Egri Pista bácsit kicsi gyermekkorom óta ismerem, hiszen a családom baráti köréhez tartozott. Anyai nagybátyám, Simon György ugyancsak ennek a hobbinak hódolt, így aztán gyakorta hallottam erről-arról, és láttam is, miként művelik a fa művészi megmunkálását a mesterek. Igen, ők voltak azok, akik itt, ebben a kies nyugat-nógrádi közegben hűen ápolták azt az ősökről az utódokra szálló örökséget, amely a magyarság népi motívumainak áthagyományozását tekintette szent feladatának. Ügyes kezeik és persze a kiváltképp megélezett szerszámaik jóvoltából hasították ki az anyagból a szebbnél-szebb, kacskaringósnál kacskaringósabb növényi alakzatú és egyéb formákat, hogy aztán egy-egy tányéron, kopjafán vagy egyéb tárgyon megjelenve őszinte csodálatba ejtse a remekműveket megtekintő nagyközönséget.

Ráadásul Egri István és elhivatott társai nem elégedtek meg azzal, hogy maguk örömére készítsék el a „termékeket”, hanem fontos ügynek tekintették az utánpótlás kinevelését, a fafaragás művészetének átitatását a fiatalabb nemzedékekre. Ennek a tevékenységnek egyik legjelentősebb állomásai voltak a nyári fafaragó táborok, ahol évről-évre tucatnyi gyermek ismerkedett meg a magyarság eme motívumkincseivel, és még hosszú esztendők múlva is szeretettel emlékeztek az itt szerzett élményekre.

Egri István méltán érdemelte meg ezt a magas színvonalú díjat, egyfajta életmű-elismerésként, hiszen hiába már túlesett a nyolcvanadik életévén, még ma sem fogy ki az ötletekből, mint ahogy egykori és mai társai-követői is űzik az ősi mesterséget, hiszen a fafaragás örök és nélkülözhetetlen alkotóeleme szeretett Kárpát-medencei népünknek.

Aktuális Belföld

Fémdarabok kerülhettek a Nutella Muffin-ba, visszahívták a terméket

A fogyasztók biztonsága érdekében időről-időre szükségessé válhat egy-egy élelmiszer forgalomból történő kivonása. A mostani termékvisszahívás egy népszerű édességet érint, amelyben idegen anyag jelenlétének kockázata merült fel. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a Ferrero Magyarország Kft. önkéntes visszahívást kezdeményezett, ugyanis az érintett termékben fémdarabok jelenléte nem zárható ki. A hatóság arra kéri a vásárlókat,… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Közéleti Politika

Magyar zászlóra cserélték a Pride zászlókat a Mi Hazánk Ifjai az Erzsébet hídon

Kiálltak a gyermektársadalom védelmében a Mi Hazánk Ifjai. Az agresszív „LMBTQ”-propaganda a napokban a magyar főváros egyik legszebb hídját sem kímélte. Binder Csaba, a Mi Hazánk Ifjai elnöke azt nyilatkozta: „Az elmúlt hét során Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a Budapest szívét ékesítő Erzsébet hidat telerakja olyan rongyokkal, amelyek szexuális orientációkat / nemi identitásokat… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Nógrád Salgótarján

Megerőszakolt egy 11 éves gyereket egy salgótarjáni férfi

Szexuális erőszak miatt keresik Kalocsai Rolandot. A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság elfogatóparancsot adott ki egy salgótarjáni születésű férfi ellen. A hatóságok tájékoztatása szerint Kalocsai Rolandot 12. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt körözik. A rendőrségi nyilvántartás szerint a 37 éves férfi ellen június 18-án, csütörtökön rendelték el a körözést. A körözött… Bővebben

Bővebben...