Pénteki gondolatok (57.) – Gombfoci

A balassagyarmati Madách Imre Városi Könyvtár galériáján október 26-ig látogatható az a kiállítás, amely a „civil” gyűjtők kelléktárából tevődik össze, és én magam is büszkélkedhetem itt néhány gombfoci csapatommal. Erről jutott eszembe egy kis múltidézés.

Az első gombfoci- kollektívát talán hétéves koromban kaptam a szüleimtől. Egy zöld és egy piros színű együttes volt: a Martos, Bálint, Ebedli, Nyilasi, Pogány fémjelezte Ferencváros, illetve a Budapesti Honvéd, soraiban Szűcs, Pál, Pintér és Weimper. Aztán persze gyarapodott, bővült a gyűjtemény, különösképpen az 1982-es világbajnokságot követően, amikor a boltokban megjelentek a VB ma már különlegességnek számító tizenegyei, mint Chile, Peru, El Salvador, Kuvait, természetesen az európai országokkal kiegészülve: Ettori védett a franciáknál, Zoff az olaszoknál, a lengyeleknél ott volt az alakok között Boniek, Lato és Smolarek, a jugoszlávoknál Pantelics, Gudelj és Vujovics, az angoloknál Shilton, Keegan és Brooking, a spanyoloknál Arconada, Camacho és Quini.

Emlékszem, középiskolásként mindig az Ipoly Áruházzal szemközti kis trafikban szereztem be az állomány újabb és újabb darabjait, ami lassacskán 150 példánynál is nagyobbra nőtt, de az idők során több elveszett, elkallódott, mint például a Grasshoppers csapata.

Amikor a Dózsa és Hunyadi utcák közötti lakótelepek „dühöngőjében” rúgtuk a labdát, sokszor előfordult, hogy akik nem fértek be a pályán küzdők társaságába, hozták a gombfocit, és a pingpong kőasztalon játszottunk párhuzamosan a fiúkkal. Még a főiskolán sem csökkent a szenvedély, a szombathelyi kollégiumi szobában Balu és Tomi haverjaimmal a bejárati ajtó előtt festettük fel zsírkrétával a pályát a padlóra, és aki netán jött hozzánk, feltétlenül kopognia kellett, mert akkor a kinyitás idejére beszüntettük a csatát, ez azonban csak igen ritkán fordult elő.

Mára csak a csapatok maradtak, legutóbbi számolásom szerint 143, meg két kapu, illetve egy kupaknyi labda. De azért rendkívül jó érzéssel telített el, amikor megkaptam a felkérést, és szívesen adtam át az 1980-as BEK döntő két gárdáját, a Hamburger SV és a Nottingham Forest legénységét, akiket most az üveglap búrája mögött szemlélhet az érdeklődő, ha megtekinti a tárlatot.

Aktuális Belföld Közéleti Politika

Íjászaton vettek részt a Mi Hazánk Ifjai

Ingyenes nyílt napon vehettek részt a Mi Hazánk Ifjai az Árpád Népe Egyesület jóvoltából. A Mi Hazánk Ifjai Pest vármegyei csapata múlthét szombati kalandjait láthatjuk összefoglalva vármegyei Facebook oldalukon. Az egész napot programok sorozata töltötte ki, nevezetesen egy Margit-szigeten megtartott, igen komoly szintű küzdősport oktatáson vehettek részt a fiatal aktivisták, majd délután az Árpád Népe… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Belföld Felvidék Közéleti Politika Történelmi

Trianon videóval emlékeztek meg a Mi Hazánk Ifjai

Hazánk leggyönyörűbb tájain forgattak megemlékező videót a Trianoni Békediktátum aláírásának 106. évfordulója alkalmából a Mi Hazánk Ifjai. A videó elején a síron túlról hallhatjuk vissza Drábik János szavait: „A múlt egy nemzetnek olyan, mint fának a gyökér; ha a gyökeret elvágják, a fát könnyű kidönteni.” Számtalan magyar ember teszi fel a kérdést nap mint nap:… Bővebben

Bővebben...
Aktuális Balassagyarmat Nógrád

Emelkedett a kábítószeres bűncselekmények száma Balassagyarmat környékén

Hivatalos kötelezettségének eleget téve nemrégiben a város önkormányzatának képviselő-testülete előtt beszámolt a területen végzett az egyenruhások tavalyi munkájáról Belovai Róbert alezredes, a Balassagyarmati Rendőrkapitányság vezetője. A tájékoztató írásos formában készült, dr. Somssich Gabriella dandártábornok, megyei rendőr-főkapitány jóváhagyásával, amelyhez szóbeli hozzáfűzést tehettek a képviselők. Az értékelésben több érdekes adat, kimutatás tapasztalható. Ugyan a kiemelt bűncselekmények közül… Bővebben

Bővebben...