Két helyszínen is átadóünnepséget tartottak a napokban Patakon. A falu központjában „évszakházat” alakítottak ki, míg a polgármesteri hivatal előterében magánkezdeményezésből trianoni emlékhelyet állítottak fel.
A Nagyorosziba vezető út mentén, az élelmiszerbolt közelében, az autóbusz-megálló szomszédságában található az új évszakház, amely Fekete Tibor polgármester közlése szerint társadalmi összefogásból valósult meg, összesen mintegy 6,8 millió forintos költséggel. Ebbe tartozik egy üvegablakos helyiség, amelyben az egyes évszakokhoz – innen az elnevezés -, illetve az esztendő nagyobb ünnepeihez igazodva alakítják ki a berendezést, míg az építmény környezete is jelentős mértékben megszépült, benne pihenőpadokkal, virágosítással, és egy zászlórudat is felhúztak, amelyen ezentúl mindig lobog majd a nemzetiszínű zászló.
Az avatón a polgármester kiemelte a helyi közösség összefogásának szerepét és a hagyományok őrzését, ennek alátámasztásaként maga mellé szólította a nyári népviseletes Palócország szépe verseny nyertesét, Molnár Dórát, valamint a jeles alkalomra a falura jellemző szarvaskendőt viselő Varga Nándornét, a község díszpolgárát, aki egy nyolcvanhét (!) esztendővel ezelőtt tanult verssel kedveskedett a megjelenteknek.
Ezután következett a Trianon-emlékpark átadása. Megépítését a településen élő vállalkozó, Mák István kezdeményezte, és ő is finanszírozta. Az ünnepségen felszólalt Stumpf István, egykori kancelláriaminiszter, Pesti László újságíró, oknyomozó riporter, illetve Balla Mihály országgyűlési képviselő. Mindhárman hangoztatták a tradíciók fontosságát, az istenhit jelentőségét és a hazaszeretet elsőbbségét, amellyel minden válságos időszak túlélhető, ezt bizonyította a Kárpát-medencei magyarság, a jelenlegi államhatárokon túl megbirkózva a nehézségekkel, megőrizve az ősöktől örökölt nyelvet és kultúrát, ez pedig a kis közösségek fennmaradásának záloga.
Az eseményen, ahol a közönség soraiban megjelent Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós is, a kísérő műsorban közreműködtek: Csábi István előadóművész, a Szent Ambrus Katolikus Általános Iskola diákjai, illetve a pataki Mária-kórus, míg Máthé György érsekvadkerti plébános megáldotta az új vívmányt. Fekete Tibor pedig az önkormányzat nevében emléklapot adományozott az emlékpark ötletgazdájának és kivitelezőjének, Mák Istvánnak.