A holokauszt magyar zsidó és roma áldozatainak sorsát feltáró kutatási projekt indul Németországban.
Az akkori Magyarországról elhurcolt áldozatok többségének még a neve sem ismert. A Német Zsidók Története Intézet (IGdJ) magyar, román és szlovák partnerekkel együttműködve fogja kutatni, feltárni és megmenteni a feledéstől a deportáltak sorsát.
A projekt résztvevői archívumokban folytatnak majd kutatásokat főleg olyan áldozatokkal kapcsolatokban, akik észak-németországi koncentrációs táborokba – mindenekelőtt Bergen-Belsenbe és Neuengamméba, illetve ezek kihelyezett táboraiba – kerültek, ahol kényszermunkát kellett végezniük a hadigazdaság számára.
A projektet az Európai Unió finanszírozza. A kutatás címe: „Digitális emlékezet- és kutatási kultúra – A magyarországi holokauszt 80 év után”.
Az első kérdés, amely ezen információk hallatán joggal merülhet fel bennünk, hogy: „Egy súlyos lakosságválságos időszakban, amikor a kormány lakosságcserét hajt végre, nem-e inkább a magyar emberek nemzeti identitásának megerősítésére kellene fókuszálni?”.
A második kérdés: „Miért van még mindig jelen a globális térben egy elképesztően erőteljes kettősmérce a világháborús kényszermunkatáborok áldozatainak rendszeres megemlékezéseit illetően, továbbá a média zöme miért nem beszél arról, hogy nem csupán a német nemzetiszocialisták, hanem az orosz kommunisták és az amerikai kapitalisták is üzemeltettek koncentrációs táborokat a világháborúk idején, sőt, az ötlet tőlük ered, ráadásul azok közt még a holokausztnál is véresebb és brutálisabb tömeggyilkosságok árnyékolják be a történelemkönyvek lapjait?”
Persze a történelmet a győztesek írják. De éppen ezért nem szabad elfelejtenünk, hogy nem létezik jó és rossz bűn, csak bűn! Minden bűnt el kell ítélni, a vesztesek és a győztesek, a nemzetiszocialisták, a kommunisták és a kapitalisták bűneit egyaránt. A győztes oldalaknak is kötelességük felelősséget vállalni a rengeteg, többek között magyar áldozatért is, és a történelem azon lapjait is érdemes lenne hasonló lelkesedéssel kutatni.
Forrás: hirklikk.hu; domradio.de