
Kísérleti jelleggel engedélyezte tavasszal Berkenye önkormányzata a kerti zöldhulladék házi elégetését. A képviselő-testület rendelete ellen a község háziorvosa nyílt levélben tiltakozott.
Berkenye önkormányzatának facebook-oldalán jelent meg nemrégiben, hogy a március 24-i képviselő-testületi ülésen született határozat értelmében kísérleti jelleggel elfogadta a kerti avar – és zöldhulladék égetéséről szóló rendeletet. A German József polgármester és Ciuleacné Drajkó Adrienn jegyző kézjegyével ellátott hivatalos irat szerint kizárólag kivételesen indokolt esetben, növény-egészségügyi indokok alapján – ha magasabb szintű jogszabály másként nem rendelkezik – nyílttéri égetéssel semmisíthető meg a száraz (nem zöld) kerti hulladék. A rendelet hozzáteszi, tavasszal csak két napot engedélyeznek erre a tevékenységre, március 31-e és április 7-e, délelőtt 10 órától délután 17 óráig a kijelölt időpont. Ugyanakkor hangsúlyozzák, a kerti hulladékot elsősorban helyben történő komposztálással, vagy a hulladékgazdálkodási szolgáltató általi elszállítással szükséges hasznosítani. Leszögezték azonban, amennyiben a lakosság nem tartja be a szabályokat, a továbbiakban nem engedélyezik ezt a kerti égetést.

A határozattal kapcsolatban a község háziorvosa, dr. Kovács István máris tiltakozóan emelte fel a hangját, és egy nyílt levelet is megfogalmazott az önkormányzathoz címezve. Ebben többek között kifejtette, hogy ez a tevékenység rendkívüli mértékben káros a környezetre és az emberi egészségre. Véleménye alapján egy átlagos kerti tűz, mintegy száz kilogramm zöldhulladék elégetése, hatalmas légszennyezést okoz, aminek következtében nagy mennyiségben keletkezik a fulladást okozó szén-monoxid, tüdőkárosító nitrogén-oxid, és a fokozottan rákkeltő benz-a-pirén. Ráadásul a füstölés során a hulladékkal együtt a növényeken maradt vegyszermaradványok is elégnek, sőt műanyag és más háztartási szemét is keveredhet közéjük. Az orvos kiemelte, az effajta légszennyezések a gyermekekben és felnőttekben egyaránt fokozzák a légúti és esetleg a daganatos betegségek kialakulásának esélyét, növelik az allergiás tüneteket. Az égetés engedélyezésével szemben sokkal inkább ajánlja a komposztálást és mulcsozást, ami mindenki számára ingyenes és jóval környezetkímélőbb lehetőség, arról nem beszélve, hogy a komposztálással a kertek talaja is sokkal jobban jár. Végezetül dr. Kovács István határozottan kéri a döntéshozókat, hogy vonják vissza a rendeletet és továbbra is egész évben tilalmazzák a zöldhulladék kerti égetését.