Hősnőknek állít emléket Balassagyarmat első köztéri alkotása

Ha megkérdeznénk manapság a Balassagyarmaton tanuló középiskolásokat, hogy hol található a város elsőként felállított köztéri alkotása, alighanem kevés pontos válasz születne. Pedig a felelet egyértelmű: a Palóc-ligetben.

Annak idején, a tizenhetedik század közepén egyre inkább leáldozóban volt a török hódoltság Magyarországon, amely, mint egy hatalmas kiflivég türemkedett be a térképeken a középső vidékekre, és északi kiszögellései elérték Nógrád és Hont vármegyéket. A budai pasa által felügyelt tartományrész komoly bástyájának számított Szanda vára, és innen indult az a mai szóhasználattal élve „lagzis menet” 1648-ban, amely egy menyasszonyt szállított Budára. Csakhogy az arajelöltet kísérő szpáhikon a Cserhát rengetegében rajtaütött egy magyar alakulat, a hölgyet elrabolták a vitézek és zsákmányukat, ami tisztes váltságdíjat ért volna, Gyarmatra hurcolták.

Az obeliszk az 1848/49-es forradalom és szabadságharcnak is emléket állít (Fotó: H.H. – archiv)

A hír hallatán a pasa éktelen haragra gerjedt, és azonnal utasította alattvalóit, a lehető leggyorsabb iramban loholjanak a gyarmati vár alá és szabadítsák ki a menyasszonyt. A Forgách szécsényi kapitány által megerősített várőrség azonban felkészülten várta a mintegy négyezer fős török sereg ostromát. Olyannyira, hogy a mocsárral körülvett erődítmény kiállta a rohamokat, mi több, hősiesen küzdő nők is segítették a védekező vitézeket, amivel csak tudták, ütötték-vágták, forró vízzel, égető szurokkal öntötték le az ottomán katonákat, akik aztán egy idő után szégyenszemre eloldalogtak az Ipoly-partjáról. Mindezt a kortárs történetíró-geográfus, Bél Mátyás jegyezte le 1672-ben, megalapozott információkra támaszkodva.

Amikor 1908-ban, a balassagyarmati Szkarabeusz Asztaltársaság közgyűlését tartotta, Völgyi István elnök, vélhetően az akkori közelmúltban megjelent Gárdonyi Géza-regény, az Egri csillagok olvasmányélményének és saját ismereteinek hatására kezdeményezte, hogy a kétszázhatvan évvel azelőtti emlékezetes eseménynek állítsanak egy mementót a városban. Az ötletet tett követte és a korabeli közvetlen belterület legmagasabb pontjára, a még csak ritkásan cserjésedő Erzsébet-liget (a mai Palóc-liget) legmagasabb pontjára került mintegy hétszáz koronás költséggel a mai is látható obeliszk. Hausel Sándor 2006-ban megjelent „Balassagyarmat köztéri alkotásai” című kötetében úgy ír, hogy „mivel az előkészítés során a város vezetői Keviczky Hugó szobrászművésszel tárgyaltak, feltételezhetjük, hogy az obeliszk elkészítése is az ő nevéhez fűződik”.

Az emlékmű a felállítása óta eltelt közel egy és egynegyed században nem játszott különösebben fontos szerepet a társadalmi életben, mindössze 1990-ben koszorúzták meg hivatalos ünnepség keretében.

Nógrád

Így indult az új esztendő 30 éve Nyugat-Nógrádban

Az óramutató járása harminc esztendője 1994-ről 1995-re fordult, és elég fordulatosan, sajnos tragédiával is köszöntött be a nyugat-nógrádi térségben. Az első újszülött Nógrád megyében a pásztói kórházban született meg, ám Balassagyarmaton a szülészeti osztályon nem tudtak hasonló jóhírről beszámolni a sajtó korabeli munkatársainak. Ellenben az addiktológiai részlegen meglehetősen nyugodtan telt a szilveszterről január elsejére virradó […]

Továbbiak
Nógrád

Harminc éve szépült meg Szécsényben a várkert

Komoly rekultivációs munkálatok zajlottak 1994-ben a szécsényi várkert területén. A munkálatok első üteme éppen harminc esztendeje, az első télies napokra fejeződött be. A park megszépülését több intézmény és hivatal támogatta, olvasható a korabeli nógrádi sajtóban, így hozzájárult a költségekhez az országos műemlékvédelmi hivatal, a Bükki Nemzeti Park és a város önkormányzata is. A mintegy tizenhét […]

Továbbiak
Nógrád

Hatalmas Dózsa-portréval gazdagodott harminc éve a névadó iskola

Mindig jó érzés visszatekinteni a régmúlt évekre, főleg akkor, ha mi magunk is átéltük azokat a huszonöt-harminc esztendővel ezelőtti pillanatokat. Szerencsére a digitális technika jóvoltából az interneten elérhetőek a korabeli újságok, így mostantól rendszeresen csemegézünk majd, mi történt annak idején a nyugat-nógrádi térségben. Először az 1994-es év decembere második hetének jelentősebb mozzanatait vesszük górcső alá. […]

Továbbiak