Fényes Szabolcsról nevezhetnék el Rétságon a művelődési központot

Minden valamire való városban, ahol komoly súlyt fektetnek a kultúrára, a helyi művelődési központot a településhez kötődő híres személyiségről neveztek el. Így történt mindez Balassagyarmaton Mikszáth Kálmán, vagy Vácon Madách Imre esetében, de a kettő között félúton elterülő Rétság adós még az effajta választással.

Amióta megépült az előbb a honvédségi alakulat, majd később a város önkormányzatának fenntartásában működő létesítmény, a Városi Művelődési Központ és Könyvtár nevet viseli, ami viszont már eléggé idejét múlt, és érdemes lenne valaki által még inkább fémjelezni, emelni a nívóját.

Ráadásul nem is kell a messzi múltban révedezni, hogy megtaláljuk a megfelelő személyt. Fényes Szabolcs, a nemzetközi hírű operett dalszerző rövid ideig itt élt Rétságon, amikor családjával Nagyváradról a megcsonkított Magyarországra telepedtek át, és gimnáziumi tanulmányait Balassagyarmaton végezte.

A diák zenei tehetségére hamar felfigyeltek a szakemberek, hiszen már tizenöt éves korában komponált önálló műveket, mi több, az éppen leérettségizett fiatalember alkotása nyomán a rétsági dolgozószobában megszületett a „Maya”, a máig töretlen népszerűségnek örvendő és a színpadokon rendszeresen játszott operett, amelynek bemutatóját 1931. december 10-én tartották Honthy Hanna címszereplésével. Nem véletlenül hasonlították már akkor a nagy Johann Strausshoz.

Bár Fényes Szabolcs később elköltözött Nyugat-Nógrádból és elindult a fényes karrier útján, a rétsági zenei bölcsőjére mindig szívesen emlékezett vissza. Az utókor pedig a város főutcáján, a postahivatal szomszédságában, az egykori családi ház homlokzatára emléktáblát állított a zeneszerző tiszteletére.

Fényes Szabolcs tökéletes névadó lehetne a rétsági művelődési központnak, és nem is kerülne túl nagy fáradtságába a település vezetésének, mindössze a még élő rokonokkal kellene felvenni a kapcsolatot, valamint a névadásról határoznia a képviselő-testületnek, ami után már jöhetne a hivatalos ünnepség, benne a színházterem színpadján a Maya egy felújított előadásával.

Nógrád

Galga-menti Nógrádikum a lyapuskás csepjec

Tudják Önök, kedves olvasók, mi az a lyapuskás csepjec? Nem? Ez nem is csoda, elvégre voltaképpen csak szűkebb nógrádi néprajzos körökben, illetve a Galga-menti falvakban ismert, holott a Palócföld déli féltekének szlovák eredetű viselet-kiegészítője nem is olyan régen a Nógrádikumok becses kincseinek sorába választatott. Agócs Gábor, Galgaguta polgármestere mutatott meg néhány esztendővel ezelőtt egy réges-régi, […]

Továbbiak
Nógrád

Januárban indul a járdaépítés Bánk főutcáján

Hosszú előkészítő munka után az elkövetkező esztendő januárjában indul meg a konkrét kivitelezés a bánki főutcán kiépülő járdaszakaszon. Az elmúlt időszakban több alkalommal hangoztatta az üdülőövezetéről híres nyugat-nógrádi falu vezetése, mennyire fontos a település főutcáján egy járdaszakasz kiépítése. Ezt főleg az a tény indokolta, hogy elsősorban a nyári idegenforgalmi időszakban a község központjában komolyabb a […]

Továbbiak
Nógrád

„Minden fejlesztés a pályázati eredményességen múlik”

Több pontba foglalta össze az elkövetkező ötéves ciklus önkormányzati programját október elején Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere. Portálunk felkérte a város ellenzéki képviselőit, értékeljék ezeket az elképzeléseket. Ezúttal Győri János (Szövetség A Balassagyarmatiakért) véleményét közöljük. Győri János az egyetlen nem a Fidesz-KDNP által delegált tag a képviselő-testületben, aki egyéni körzetben nyert. A délkeleti városrészben ő komoly […]

Továbbiak