Pénteki gondolatok (20.) – Nógrád az ország közepe

Bár idén nincs kerek évforduló, azért a mi kies tájunkon most is egymást érik a januári jeles napok, amelyek kiválóságainkhoz, vagy nevezetes történelmi mozzanatokhoz kötődnek. Azaz nyugodtan kijelenthetjük, így, az esztendő elején valóban Nógrád az ország közepe.

Vegyük mindjárt a két irodalmi híresség születésnapját. Előbb Mikszáth Kálmánt köszönthetjük (16-án), aztán nem sokkal később Madách Imrét (20-án). Közel negyed évszázad választja el őket egymástól, és a Tragédia szerzőjének korai halála miatt nem ismerhették a másikat, egyetlen dolog biztosan összekapcsolja őket, mégpedig a szülőföld szeretete. Madách ugyebár voltaképpen egész életét ezen a vidéken töltötte, és főleg a politikai szerepvállalásain mutatkozik meg a palócok világához való erős ragaszkodása, míg Mikszáth ugyan fiatalon elkerült erről a tájról, még a parlamenti képviselőség sem fűzte vissza ide, de a műveiben tökéletesen áttükröződik mindaz, ami fokozottan vonzotta az Ipolyon inneni és túli magyar és tót emberekhez.

Madách és Mikszáth emléktáblája egymás közvetlen környezetében függ a balassagyarmati vármegyeháza homlokzatán

Mikszáth felettébb kisebb hangsúlyt kap a ceremóniákban, ami számomra igencsak sajnálatos tény, hiszen ott a Madách-ünnepség országos fénye, a díjkiosztó, amin végre már szeretném látni, hogy lekerül róla az erősen színezett politikai köpönyeg, remélve, hogy hamarosan ismét a szakmai színvonal kerülhet előtérbe, mint ahogy kezdetben ez a magasztosabb irány volt a mérvadó, míg ma maga a kitüntetések osztása is politikai ízű, ami az egyik díj odaítélésében is hangsúlyozódik (és itt nem Shah Timor munkásságának elismerésére gondolok).

A következő héten pedig szemeinket Balassagyarmattól kissé délebbre vethetjük, Romhány felé, január 22-e a híres Rákóczi-csata időpontja. Nem tudom, vajon mennyi nógrádi hazafi fogott fegyvert a Habsburgok ellen a vezérlő fejedelem oldalán, de az biztos, ez az ütközet örökbecsű az igazi lokálpatrióták számára – ne feledjük, hamarosan közeleg a turulos emlékmű felállításának századik évfordulója, és az obeliszk környezete is nemsokára régi patinájában csilloghat.

Romhány turul-emlékművét 1932-ben emelték

Végül 29-én visszatérhetünk kedves kanyargó folyónk közvetlen mentére, amikor fejet hajthatunk Civitas Fortissima hősei és áldozatai tettei előtt.

Hazafiság és a Palócföld szeretete. Ez jellemezte tehát elődjeinket, és bízva-bízom, az utókor nemzedékeiben is kellőképpen elplántálódik ez a kettősség.

Aktuális

Pénteki gondolatok (35.) – Habemus papam

Nem vagyok vallásos, nem részesültem ilyen jellegű nevelésben sem otthon, sem a templomban. Nem bérmálkoztam, nem voltam elsőáldozó, misén legfeljebb puszta kíváncsiságból, vagy szomorú kötelességből fordultam meg, így aztán kézenfekvő, hogy nincs istenhitem. Sőt, egy kicsit még antiklerikálisnak is vallom magam, különösképpen a mostanában tapasztalt egyházi visszaélések okán. A pápákat azonban mindig tiszteltem. Nem elsősorban… Bővebben

Bővebben...
Aktuális

Elkészült Berkenyén az állomás – valóban feléledhet a nyugat-nógrádi vasút?

Nemrégiben osztotta meg a facebook-on a hírt German József, Berkenye polgármestere, hogy elkészült a falu vasútállomás-épületének korszerűsítése. Ezzel együtt újabb lépésekkel járnak előbbre a térségben a nyugat-nógrádi kötöttpályás közlekedési hálózat felélesztésének kezdeményezésében. A berkenyei vasútállomás épületének állaga az elmúlt években rendkívül leromlott, még a téli hónapokban sem szívesen mentek be a fedett helyre azok az… Bővebben

Bővebben...
Aktuális

Tényleg ennyit ér a futball?

Igen meghökkentő állítással rukkolt elő a minap az egyik testnevelő tanár kolléga a Nógrád vármegyei általános iskolás atlétikai diákolimpiai döntőn. Azt mondta, azért nem tudta a legjobb emberét elhozni Balassagyarmatra az ötödik-hatodik osztályos fiú csapattal, mert a labdarúgó edzője nemes egyszerűséggel eltiltotta a gyermeket a viadaltól, holott vele bajnokesélyes lett volna a társaság. Pontosabban a… Bővebben

Bővebben...